Hakmerret BE’ja: Pas Brexit-it Spanja merr autoritetin e ishullit të Gjibraltarit

Spanja do të duhet të hapë dritën jeshile me qëllim që çdo marrëveshje e negociuar mes BE-së dhe Britanisë së Madhe pas Brexit të mund të aplikohet në territorin e Gjibraltarit, sipas një projekti të orintimeve të negociatave të 27 vendeve publikuar sot

 

“‘Pas Brexit-it, ‘asnjë marrëveshje mes BE-së dhe Britanisë së Madhe nuk mund të aplikohet në territorin e Gjibraltarit pa një marrëveshje mes Mbretërisë së Spanjës dhe Britanisë së Madhe’”, shkruhet në këtë tekst të paraqitur sot në Valette nga presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk.

Drejtuesit e 27 vendeve të mbetura në BE do të duhet të miratojnë këto udhëzime gjatë një samiti evropian më 29 prill në Bruksel.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme