Haxhi Shala në lidhje biznesore me komandant “Ftyrën”, njeriun për të cilin reaguan ambasadat kryesore në Prishtinë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhanë javën e kaluar dorëheqje nga Bordi i Agjencisë për Verifikimin e Pronës. Paraprakisht një veprim të tillë e kishte bërë më herët edhe Britania e Madhe.

Shkak për veprimet e dy ambasadave kryesore u bë emërimi i ish-komandant “ftyrës”, Naser Shala në krye të kësaj Agjencie, shkruan lajmi.net.

Naser Shala, nga ambasadorët e vendeve të huaja në Kosovë po konsiderohet si njeri jo kredibil, i pakualifikuar dhe i ndikuar politikisht për të pasur një pozitë të tillë.

Përpos afërsisë së tij me kryeministrin në largim, Ramush Haradinaj, Shala po del të jetë edhe në lidhje biznesore me deputetin e Nismës Socialdemokrate, Haxhi Shalën.

Ky i fundit në Agjencinë Kundër Korrupsionit ka deklaruar se ka 15 përqind aksione në kompaninë “Altro SH.P.K”.

Foto: Deklarimi në AKK i Naser Shalës

Bashkë me deputetin e Nismës Socialdemokrate, në këtë kompani aksione ka edhe Naser Shala.

Ai posedon përqindje të njëjtë të aksioneve me Haxhi Shalën, teksa Luan Karaçica figuron si drejtor dhe person i autorizuar i kompanisë.

Në bazë të të dhënave të ofruara nga Agjencia për Regjistrimin e Bizneseve, “Altro SH.P.K”, është regjistruar në vitin 2009 si biznes.

I njëjti është aktiv tani e 10 vite, teksa aktivitet kryesor e ka tregtinë me pakicë në dyqane jo të specializuar, ku mbizotëron ushqimi, pijet dhe duhani.

Naser Shala, i njohur në luftë me nofkën, komandant “Ftyra” njihet edhe si person i afërt me kryeministrin në dorëheqje, Ramush Haradinajn.

Në profilin e tij në Facebook, nuk mungojnë shkrimet dhe fotografitë përkrahëse ndaj kryetarit të AAK-së, tani ish-kryeministër.

Për largimin e SHBA-ve nga Bordi i Agjencisë për Verifikimin e Pronës kishte reaguar edhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli.

Ai kishte thënë se largimi i amerikanëve nga ky Bord është dëshmia më e mirë se si nepotizmi po e dëmton Kosovën si dhe marrëdhëniet me aleatët e saj.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme