Hollande i shtangur për fitoren e Trump, thotë se do të ketë kujdes në dialogun me të

Lider i Francës Francois Hollande vetëm pas disa orësh mundi ta urojë Donald Trump’in. Hollande ka qenë një nga mbështetësit e hapur për Hillary Clinton dhe ky rezultat u duk i papritur për të.

Sipas Zërit të Amerikës pas disa orësh ai doli para kamerave dhe tha “Populli amerikan zgjodhi trump’in. Normalisht si një udhëheqës ia uroj fitoren”

Hollande më tej vuri theksin se këto zgjedhje filluan një epokë të pasigurt për botën.
“Megjithatë Amerika është për ne në plan të parë. Sidomos në Lindjen e Mesme dhe për paqen në botë. Këto çështje do t’i diskutoj me Trump menjëherë sapo të marrë detyrën në 20 janar. Por këtë do e bej me kujdes për arsyen se Trump gjatë fushatës zgjedhore ka folur për disa çvshtje që bie ndesh me pikëpamjen tonë. Franca dhe Amerika do të zhvillojnë dialogun në mënyrë të hapur e të pavarur.” tha Hollande.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme