Hoti: Pa e luftuar korrupsionin e krimin nuk do të ketë liberalizim

Afrim Hoti, profesor i së drejtës ndërkombëtare tha se Dita e Evropës nuk do të thotë se ne duhet të kemi ditë pushimi sot, por ne nëse synojmë të jemi pjesë e BE-së duhet të punojmë edhe më shumë.

Ai këto komente i bëri në një lidhje të drejtpërdrejtë në emisionin e mëngjesit në RTK.

Hoti tha se situata e fundit është dëshpëruese kur dihet se Kosova është vendi i fundit që nuk kemi drejtë të udhëtojmë të lirë.

Mirëpo sipas tij, nëse nuk e luftojmë korrupsionin nëse nuk merremi me çështje konkrete, jo vetëm në letër e me deklarata atëherë nuk mund të ecim përpara.

Hoti tha se kur flitet për liberalizimin e vizave apo çështje të rëndësishme duhet bërë bashk pozitë e opozitë që të vazhdojmë me këtë proces. “Jam i zhgënjyer për keq kur dihet që demarkacioni ka ngecur vetëm për organizimin e një tryeze dhe të merren vesh se si të tejkalohet kjo”.

Ai tha se në raportet ndërkombëtare gjithmonë na është dhënë vërejtje për luftmin e krimit pra është vërejtje që na është dhënë në vazhdimësi, po ashtu liftimi i korrupsionit dhe krimit të organizuar. Kështu që pa i realizuar këto sipas tij, do të vazhdojë një situatë e njëjtë.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme