Këndveshtrime

Rama s’ka hallin e jetëve që shpëtojnë vaksinat, po të votave që do t’i sjellin ‘Rilindjes’ së tij

Nga Kim Mehmeti Maqedonia e ndërpreu regjistrimin e popullsisë. Edhe atë ashtu siç ndodh në një shtet ku institucion më i lartë është partia, ku ‘ligj’ më i vlefshëm është marrëveshja e arritur mes kryetarëve partiak, e të cilët sillen si bajraktarë fisesh. Pra regjistrimi u ndërpre pasi u ulën kryetarët e partive maqedonase, ai

Kim Mehmeti: Nuk ndërtohet shtëpi pa themel e shtet me identitet të rrejshëm të banorëve!

Nga Kim Mehmeti Në Maqedoni është thuajse e pamundur të zbulohet numri i saktë i banorëve të saj si dhe cila është përkatësia e tyre etnike. E dini pse? Sepse ajo nuk ka as aq shumë sllavo-maqedonas saç thuhet, e as aq pakë shqiptarë, bullgarë, turq… saç deklarohet. Pra për Maqedoninë është i pavlefshëm numri

Kosova i tregoi Shqipërisë që s’mund ta ndërtosh të renë me politikanë të vjetër!

Nga Kim Mehmeti Dhe si gjithmonë, sa herë që ‘Shqipëritë’ tona organizojnë zgjedhje, në fushatat parazgjedhore ‘përfshihen’ edhe diplomatët e huaj, duke na treguar se si duhet votuar. Gjë që më së miri e pasqyron paaftësinë tonë që ta pastrojmë plehun politik që na ka mbuluar. Kur bëhet fjalë për plehun politik që ka mbuluar

Fushata parazgjedhore me shëmtitë e Shqipërisë së sotme

Nga Kim Mehmeti   Fushata parazgjedhore në Shqipëri i ka gjitha tiparet që ia imponon një shoqëri ku dhunën dhe përbuzjen, pushteti i ka ngritur ne vlera që shpërblehen, ku fisnikëria dhe aftësitë personale, përball kriminelit të fort e të pasur, nuk vlejnë asgjë dhe ku, mirësjellja dhe e moralshmja janë të turpshme. Fushata parazgjedhore në

Kim Mehmeti: Shqipëria, vend ku policia mbron pushtetarin e ku gjykatat dënojnë vetëm qytetarin!

Nga Kim Mehmeti   Prej moti Piktori të lë përshtypjen e të sëmurit që e kanë lëshuar ilaçet, apo i të sëmurit që e jeton ankthin mos mbetet pa qetësues, e që për të është pushteti. Dhe nuk dihet nëse Kryeministri i Shqipërisë përdorë qetësues apo jo, por shihet qartë se është duke i bërë

Kim Mehmeti: ‘Rilindësit’ e rrugaçërisë politike!

Nga Kim Mehmeti  Çdo gjë është e qartë: me listat e ‘gjysheve’ dhe ‘kukullave’ të reja për deputete, Piktori donë ta mbulojë fytyrën e shëmtuar të qeverisjes së vet tetë vjeçare. Siç është e qartë se fjalori i pistë, neveritës dhe i rrugaçit, shpërfaq trishtimin e tij nga pyetja të cilës duhet t’i përgjigjet çdo shqiptar

Kim Mehmeti: 25 prilli nuk do përcaktojë fatin e partive por atë të Shqipërisë!

Nga Kim Mehmeti   U publikuan listat e kandidatëve për deputet të partive politike në Shqipëri. Dhe u pa qartë se ‘Rilindja’ është përforcuar me ‘gjyshet’ e ardhura në ekranet televizive me valët e fatkeqësive natyrore, ndërkaq koalicioni opozitarë me personalitete që janë ‘parti’ në vetvete, si për shembull Flutura Açka, Tomor Alizoti, Agim Baçi,

Sa keq që Tirana s’po e përkrah Bullgarinë, kundër ndikimit serb në Maqedon

Nga Fejzi HAJDARI Herë me dorëza (diplomatike), e herë pa dorëza, herë mes rreshtash, e herë në kryerreshta, Bullgaria dalngadalë po e bën të qartë qëllimin për “çlirimin” e Maqedonisë së Veriut nga ndikimi jugosllav, ose serb (si t’i thoni, nuk gaboni). Dikush e ka kuptuar këtë, dikush tek do ta kuptojë. Serbia sot është

Dy shtetet e shqiptarëve ndërpresin pгotestat për dinjitetin kombëtar nga Tuzi deri në Shkup

Shkruan, Hysamedin Feraj Në Malin e Zi dhe në Maqedoninë e Veriut, në Tuz dhe Shkup, shqiptarët pгotestojnë për dinjitetin shqiptar kundër nëpëгkëmbjes prej ѕundimtaгëve gjegjës. Por fatkeqësisht nuk pгotestojnë nga Tuzi deri në Shkup. Sepse atë e ndërpresin dy shtete të shqiptarëve! Shteti shqiptar u tregon se “minishengeni” me Serbinë ua zgjidh problemet. Kasta

LDK lindi nga populli, u rrit nga Ibrahim Rugova, vdiq nga Isa Mustafa.

Ajo që do të duhej të ndodhte në LDK e që do të ishte sadopak shpëtim do të ishte dorëheqja me kohë e kryetarit Isa Mustafa. Sot, nesër, mbase kjo do të ndodhë por pasojat në votë për këtë subjekt do të jenë të pariparueshme. Tek Isa Mustafa egoja për pushtet ishte e instaluar kaherë