Këshilltari i Thaçit ka një porosi për sekretarin e NATO-s lidhur me ushtrinë (Video)

Në emisionin “Komiteti Qendror” – në RTV Dukagjini, këshilltari i Presidentit Hashim Thaçi, Bekim Çollaku, ka folur për reagimet e ndërkombëtarëve pasi Presidenca publikoi Projektligjin e themelimit të ushtrisë.

 

Ai ka treguar që bisedimet që Presidenca i ka zhvilluar me ndërkombëtaret lidhur me Projektligjin e transformimit të FSK-së në ushtri.

Çollaku ka komentuar komunikatën e Ambasadës amerikane në Prishtinë në të cilën u bë e ditur se SHBA nuk e përkrah krijimin e ushtrisë sipas “Planit B” me ndryshime ligjore.

Këshilltari i Thaçit ka folur edhe për qëndrimin e sekretarit të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili i kishte thënë presidentit në një bisedë telefonike se duhet mbajtur kontaktet me Beogradin për krijimin e ushtrisë.

Ai ka treguar nëse do ta ndjekin këshillën e Stoltenbergut dhe nëse do të pyetet Serbia për transformim të FSK-së.

Më poshtë mund të ndiqni deklaratën e Çollakut:

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme