Këto gabime në ushqime po vrasin njerëzit në botë

Ne të gjithë e dimë se ushqimet e shëndetshme shpesh janë më të shtrenjta se ushqimet me vlerë të vogël ushqyese.

Por kostoja penguese e ushqimeve që janë të mira për ne mund të marrë një taksë më të madhe se sa keni realizuar më parë, njofton Klan Kosova.

Një raport i ri tronditës i botuar në revistën The Lancet pohon se rreth një e pesta e vdekjeve në mbarë botën lidhen me dietat e varfra.

Studimi shpjegon se globalisht, 11 milion vdekje në vitin 2017 u shoqëruan me dieta të dobëta.

Sëmundjet kardiovaskulare, kancerët e caktuar dhe diabeti i tipit 2 ishin ndër sëmundjet më të mëdha që shkaktuan ato vdekje.

Shkalla e vdekjeve të kancerit, për shembull, u zvogëlua për burrat dhe gratë në SHBA nga viti 1999 deri në vitin 2015. Por raporti i ri thekson faktin alarmues se vlerësimi i vdekjeve të lidhura me dietë është rritur: Në vitin 1990, numri ishte vetëm 8 milion .

Ndërsa shumë faktorë ndikojnë në rritjen e numrit të vdekjeve të lidhura me dietë, raporti thekson rëndësinë e tre rekomandimeve të ushqyerit që janë injoruar shumë shpesh, shkruan Health.com.

Raporti gjithashtu thekson nevojën për të prerë tri lloje të ushqimeve që ne hamë shumë shpesh. Këtu janë gabimet më të mëdha që bëhen në ngrënie që çojnë në vdekje në mbarë botën.

Ngrënia e paktë e lajthive/arrave

Raporti i ri thotë se mangësitë më të mëdha në dietë janë këto fruta. Në përgjithësi, ne marrim vetëm 12% të arra dhe fara të rekomanduara.

Pra, sa duhet të merrni? Qëllimi ëhstë që të marrim 21 gramë në ditë, sipas studimit. (Marrja mesatare është vetëm rreth 3 gram në ditë.)

Lënia anash e qumështit

Globalisht, ne jemi duke konsumuar vetëm 16% të sasisë së rekomanduar të qumështit, sipas studimit të ri. Shuma e rekomanduar e përditshme, thuhet se duhet të jetë në 435 gram.

Të hahet më shumë drithëra

Ne nuk jemi duke konsumuar mjaftueshëm drithëra. Marrja mesatare e përditshme është 29 gram, por ne duhet të marrim 125 gramë në ditë, thotë studimi.

Konsumimi i shumë ushqimeve të kripura, pijeve me sheqer dhe mishit të përpunuar

Ne e dimë se dëgjoni për efektet anësore të tmerrshme nëse konsumoni shumë pije të gazuara, por në rast se keni harruar. Lëngjet e gazuara mund t’iu çojë në shtimin e peshës, diabetin dhe prishjen e dhëmbëve. Po ashtu, konsumi i tyre është i lidhur me një rritje të rrezikut të sulmit në zemër dhe tru, sëmundjes së çmendurisë, shtimit në peshë. Natriumi që gjendet në to shkakton presion të lartë të gjakut, ndërsa mishi i përpunuar mund të rrisë shanset për diabet, sëmundjet e zemrës dhe disa lloje të kancerit.

Shpresojmë se duke e ditur sa njerëz vdesin çdo vit nga dietat e varfra – një në pesë vetë – do t’iu bëjë të mendoni që të flakni lëngun e gazuar dhe të rrëmbeni arrat kur jeni në një dyqan ushqimor.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme