Kulturë

Kur do hapet Teatri i ri shqiptar në Shkup?

Teatri Kombëtar Shqiptar vazhdon të jetë i mbyllur për publikun. Edhe pse punimet kanë përfunduar dhe ministrja e Kulturës paralajmëroi më herët këtë vit se teatri do të hapet në pranverë, një gjë e tillë ende nuk ka ndodhur. Drejtori i këtij teatri, Adem Karaga në një deklaratë për mediat, ka sqaruar arsyet se pse

Kim Mehmeti: Çmimet s’na takojnë vetëm neve që i marrim, por edhe atyre që na kanë mbështetur për të arritur këtu ku jemi

Nga Kim Mehmeti Në njëfarë mënyre, çmimet dhe shpërblimet që na jepen, kanë për qëllim ta shpaguajnë kohën që kemi harxhuar për të arritur këtu ku jemi sot. Dhe çmimet e shpërblimet që marrim vlejnë aq sa peshojnë në kandarin e dyshimit tonë se vallë i kemi mëritura apo jo ato si dhe, aq sa

(VIDEO) Kim Mehmeti fiton çmim të rëndësishëm në Kosovë

Sot është mbajtur  edicioni i 19-të i Takimeve Ndërkombëtare Letrare “Azem Shkreli” në Pejë të Kosovës. Si fitues i çmimit “Azem Shkreli” edicioni i XIX-të, shkrimtari Kim Mehmeti, ka deklaruar: “Çmimet nuk na takojnë neve që i marrim sot, por edhe atyre që na drejtuan rrugën, që të arrijmë deri te këto mirënjohje. I falenderoj ata

Romani i cili ndryshoi mënyrën se si ne e perceptojmë kohën

Romani “Uliksi” i shkrimtarit irlandez James Joyce na jep një perceptim tjetër mbi kohën. Ka ditë kur na duket sikur nuk kalon kurrë dhe ditë të tjera kur akrepi i orës duket sikur lëviz aq shpejt saqë nuk arrihet të ndiqet. Fakti që koha është relative është sot një koncept i pranuar gjerësisht. Por, nuk

Ndahet nga jeta aktori dhe regjisori i madh, Pirro Mani

Regjisori i madh shqiptar Pirro Mani është ndarë nga jeta. Prej vitesh ai jetonte në SHBA, ku edhe ka ndërruar jetë ne moshen 89 vjeçare. ‘Fluturo tashme me enjgjejt babai i Teatrit. Ke sjelle shume gezime ne jeten time. Dhe cfare trishtimi solle sot. Do te te jem mirenjohes per gjithcka, per dashurine qe me

Uran Butka: Paskal Milo dhe Pëllumb Xhufi manipulojnë me Mid’hat Frashërin

  Nga Uran Butka Në paraqitjen përpara mediave të projektit të Akademisë së Shkencave, “Historia e re e shqiptarëve”, drejtues dhe anëtarë të komisionit hartues u shprehën për përmasat, kriteret dhe vlerat e këtij projekti të ri. Ka disa vite që shqiptarët e interesuar për historinë brenda dhe jashtë Shqipërisë, por edhe studiues, historianë, njerëz

Ka qenë drejtor dogane në Sarandë: Lexoni 6 fakte që nuk i keni ditur për Naim Frashërin

Naim Frashëri  ka qenë nëpunës dhe intelektual i Perandorisë Osmane, poeti më i madh i Rilindjes Kombëtare, hartues tekstesh dhe veprimtar i shquar i arsimit kombëtar, shkruan Gazeta Metro. Frashëri është shkrimtar më përfaqësues i misticizmit islam në gjuhën shqipe përkatësisht me veprën “Fletore e Bektashinjet” dhe “Qerbelaja”, si veprat e para të bektashizmit shqiptar. Më poshtë ju sjellim 6 fakte ndoshta që

Maqedoni: “Ministria e kulturës edhe njëherë shkel mbi kulturën shqiptare”

“ Ministria e kulturës edhe njëherë shkel mbi kulturën shqiptare, gjegjësisht eliminon te gjithë artistët e pavarur shqiptar te cilët konkurruan në konkursin vjetor për të fituar të drejtën e mbulimit të harxhimeve mujore për sigurim shëndetësor dhe stazhit. Reagimi nga ana e artistëve në redaksinë tonë vjen menjëherë pas pranimit te vendimeve. Për të qenë

1 vit nga shembja e Teatrit! Gazeta gjermane: Skandali më i madh kulturor që nga rënia e komunizmit, Tirana po humb historinë dhe po ndërton kulla!

“Një vit më parë, teatri kombëtar në Tiranë u shkatërrua pavarësisht një stuhie protestash. Aktivistët tani po luftojnë për rindërtimin, në një qytet që gradualisht po humbet historinë e tij”, kështu e nis artikullin reporteri Florian Hassel. Një vit pas shembjes së Teatrit Kombëtar në Tiranë, gazeta gjermane Suddeutsche Zeitung i ka dedikuar një artikull,

Hera e parë një shqiptar që na përfaqëson në Bienalen e Venedikut

Një grup arkitektësh nga Maqedonia e Veriut të udhëhequr nga arkitekti Bekir Ademi, po marrin pjesë në Bienalen e Venedikut me projektin “TANI”, shkruan Almakos. “TANI” është një projekt i zyrës së dizajnit “Bina Architecture”. Me këtë zyre drejton arkitekti Bekir Ademi, së bashku me ekipin e tij Ana Rafailovska, Jordan Shishevski, Amine Ademi, Enis