Kulturë

Ministri Çeku i reagon Europa Nostra-s për Manastirin e Deçanit: Referencat janë të marrura nga historiografia serbe

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit përmes një komunikate për media ka njoftuar se Ministri Hajrullah Çeku i ka reaguar organizatës Europa Nostra lidhur me përfshirjen e Manastirit të Deçanit në listën e 7 monumenteve më të rrezikuara në Evropë për vitin 2021, raporton Gazeta Express. Çeku në reagim ka thënë se në arsyetimin e

Drita që del nga poezitë e librit ‘Qoshet ku fola me veten’ të Blerim Rrecajt

Shkruan Bekim Muhaxheri   Te poezitë e Blerim Rrecajt që nga fillimi e deri në fund të shoqëron drita. Mund të jetë dritë e zbehtë xixëllonjash, dritë e një cigareje që “jep shpirt” në asfalt ose vetë drita e jetës së përditshme që dridhet nën kërcënimin e errësirës. Në këto poezi njeriu gjithnjë pret se

Librat e Kunderës, betejë e përjetshme e njeriut me sistemin

Në kuadër të Pranverës së Frankofonisë dhe në prag të ditës së tij të lindjes, Ambasada e Çekisë në Tiranë organizoi një takim për ndikimin që vepra e Milan Kunderës ka në botë. Në aktivitetin e moderuar nga ambasadori çek Jaroslav Ludva, morën pjesë regjisori dhe përkthyesi Pirro Milkani, përkthyeset e shkrimtarit në gjuhën shqipe,

Gjosha: Të hënën u prish Mozaiku i Tiranës, deri në fund të mandatit kjo qeveri do shkatërrojë çdo pasuri publike

Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha përmes një mesazhi në ‘Facebook’ ka reaguar në lidhje me disa projekte në kryeqytet, ndërsa ka akuzuar bashkinë e Tiranës për prishje të monumenteve të kulturës. Teksa ka nxjerrë një foto nga kryeqyteti, Gjosha thekson se ditën e hënë është prishur mozaiku i Tiranës. Sipas Gjoshës, në fund të mandatit

Dita e Dritës, poetes që dha shpirt pa nënën e saj pranë, Liri Belishovën

Përkujtohet sot poetja Drita Çomo (19 mars 1958 – 19 shkurt 1981), krijimet e së cilës mbetën në sirtar në periudhën kur ajo i shkroi. Për shkak të frikës nga regjimi komunist, ajo nuk mori guximin tʼi ndante ato me të tjerët. Kështu, poezitë e saj panë dritën e botimit mjaft vonë. Vetëm në vitin

INTERVISTË| Gent Toska: Fillimi i sezonit të dytë i “Heronjëve të rinj” do të vjen me risi të shumta

Foto ALMAKOS Këtë radhë të ftuar për intervistë në Almakos e kemi Gent Toskën. Udhëheqës i emisionit “Heronjêt e Rinj”, i cili tashmë është shndërruar në model në shoqërinë tonë. Ndaj, ju ftojmë më poshtë të ndiqni një intervistë mjaft interesante me të. Almakos: Sezoni i dytë i Heronjëve të rinj tashmë është duke u

“Pesha e baltës”, dokumentari për të zhdukurit në diktaturë

“Pesha e baltës” është një dokumentar i cili i kushtohet të zhdukurve gjatë diktaturës. Janë 6 mijë të pushkatuar, të vdekur nëpër burgje e kampe internimi, eshtrat e të cilëve nuk dihet ku janë. Gazetarja Luljeta Progni tregon detaje rreth dokumentarit i cili vjen si bashkëpunim me ISP. “Është një dokumentar që i kushtohet të

146 vjet nga lindja e Faik Konicës, shkrimtar, kritik, publicist, përkthyes

Sot, kujtojmë 146-vjetorin e lindjes së Faik Konicës (15 mars 1875 – 15 dhjetor 1942) Shkrimtar, kritik letrar, publicist, eseist, përkthyes, një nga personalitet më të shquara të kulturës, letërsisë, e jetës politike shqiptare, një intelektual i dimensioneve europiane. ‪‎Faik Konica‬ lindi më 15 mars 1875 në Konicë, në një familje të vjetër koniciote. Pasi

Skicë për portret: Shtëpia Botuese ‘Logos-A’ – pasqyrë ku shihet fytyra e Adnan Ismailit

  Jo tani por qëmoti është dëshmuar se autorët e veprave të mëdha, se mirëbërësit dhe misionarët, se ata  që e begatojnë një shoqëri, ata që të tjerëve ua dhurojnë më të vlefshmen që kanë pa kërkuar asgjë si kundërvlerë, veprojnë në heshtje, se i përkushtohen punës e jo zhurmës që e shoqëron rrugëtimin  e

Kiço Londo, nga drejtor i Teatrit Kombëtar Eksperimental, në drejtues të Teatrit Shëtitës që rikthehet tashmë

Kiço Londo, nga drejtor i Teatrit Kombëtar Eksperimental, në drejtues të Teatrit Shëtitës që rikthehet tashmë, por jashtë kufijve. Ai vjen me një teatër shëtitës që e nis rrugëtimin e tij në Gjakovë, me shfaqjen “Boeing-Boeing”. Në të parën intervistë pas shkarkimit, dhënë për News 24, Londo rrëfen edhe përjetimet e perceptimet, në kohët e