Kuriozitete

Fqinjët s’e çojnë mirë, bënë mur në rrugë për të mos u parë (VIDEO)

Në fshatin Gadime të Lipjanit, rruga është ndarë më një mur në mes, krejt kjo erdhi nga një mosmarrëveshje para disa viteve mes dy fqinjëve. Vetë personi që ndërtoi murin për Klan Kosovën tha se meqenëse nuk kemi raporte te mira e kemi ndërtuar murin, njofton Klan Kosova. E zyrtarët nga komuna kur e asfaltuan

Mbulesa e re e Kaba-s në Mekë: përmban 120 kg ar dhe 100 kg argjend (Pamje)

Faltorja kryesore e muslimanëve në botë mori një mbulesë të re. Ajo përmban 120 kilogramë ar, 100 kilogramë argjend dhe është bërë nga 200 punëtorë. Për më tepër, u përdorën 670 kilogramë mëndafsh të pastër, raporton agjencia e lajmeve SPA. Vetë krijimi i saj ishte në disa faza, ku veçoi ngjyrosja e mëndafshit, dekorimi i

Nëna e rekordeve sjell në jetë 10 fëmijë

Një grua në Afrikën e Jugut mund të konsiderohet fare mirë si një nënë rekordmene pasi solli në jetë 10 fëmijë. 37 vjeçarja Gosiame Thamara Sithole thyen në këtë mënyrë rekordin që mbante Halima Cisse nga Mali, e cila majin e kaluar solli në jetë 9 fëmijë. Gruaja befasoi edhe mjekët pasi lindi 2 fëmijë

Gruaja boshnjake në oborrin e së cilës dje u rrëzua kisha ortodokse serbe, sot piu kafen më të ëmbël në jetë

Fata Orloviq, gruaja më e përmendur e ditëve të fundit në Bosnje, ka thënë që sot e pati njërin prej mëngjeseve më të jashtëzakonshme të jetës së saj. Një ditë më parë, autoritetet e shtetit më të komplikuar në Evropë, rrëzuan një kishte ortodokse, e cila ishte ndërtuar para më shumë se 25 vjetëve në

Kurti dhe Palmer ishin takuar edhe 24 vite më parë, Dugolli jep detaje të vizitës së tyre në ShBA

Një fotografi e publikuar nga profesori universitar Bujar Dugolli, ku shihet ai së bashku me kryeministrin Albin Kurti dhe Përfaqësuesi special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, në një takim të realizuar në vitin 1997, u shpërnda shumë në rrjete sociale e media të ndryshme. Fotografia është rikthyer në qendër

Gjethet e ullirit, produkt i shkëlqyer me përfitime të shumta

Shkencëtarët botërorë e kanë vërtetuar se ekstrakti i gjetheve të ullirit është një produkt i shkëlqyer për shkak të përfitimeve të shumta të tij në trajtimin e disa sëmundjeve trupore. Dobitë e këtyre gjetheve përfshijnë përmirësimin e sistemit imun dhe kardiovaskular, rrisin energjinë tonë, përmirësojnë tensionin e gjakut, parandalojnë diabetin dhe sëmundjen e Alzheimer-it. Ullinjtë

21 vjeçarja bëhet hit në internet duke mbajtur karrigen me gjoksin e saj

Një studente me gjinj të mëdhenj është bërë sensacion në internet pasi filmoi se çfarë mund të mbajë gjoksi i saj. Catrin Williams, nga Newport në Uells, filloi të filmonte veten duke u mbështjellë me gjëra të ndryshme nën gjoksin e saj për t’u argëtuar, por ishte e habitur kur zbuloi se sa të popullarizuara

Miliona dollarë shitet piktura e cila përshkroi infermierët si superheronj

Një pikturë nga artisti i rrugës, Banksy që nderon punonjësit e kujdesit shëndetësor në Mbretërinë e Bashkuar ka vendosur një rekord të ri për artistin, duke u shitur për 16.7 milion £ ose 23.1 milion dollarë në Christie’s në Londër. “Game Changer”, të cilën artisti enigmatik i dhuroi Spitalit Universitar Southampton (UHS) në maj të

FOTO/ Si do të dukej helikopteri i së ardhmes

Ndoshta mund të ndodhë në të ardhmen, por Lamborghini nuk po prodhon helikopterë. Megjithatë, dizajnuesi i njohur Tomas Zumalacarregui Arregui ka projektuar një model helikopteri mahnitës. Quhet Falco dhe mund të shërbejë gjithashtu edhe si një taksi fluturuese, pasi përveç pilotit, Falco ka një kapacitet prej 9 vendesh. Sipas Arregui, Falco gjithashtu mund të arrijë

Doni të dini nëse dikush ju spiunon telefonin? Mjafton të fusni këto kod

A keni pasur ndonjëherë frikë se dikush po e përdor celularin tuaj kundër jush? Jo vetëm hakerët: edhe dashnorët xhelozë ose kolegët ziliqarë (dhe pak psikopatë) mund të jenë një problem. Falë këtyre kodeve, ju mund ta mbani veten të sigurt nga shumë probleme. Nëse vendosni kodin * # 21 # do t’ju tregojë nëse