Kuriozitete

E pazakontë: Fisi që lejon vajzat të kenë disa dashnorë para martesës

Ka rreth dy milionë prej tyre në të gjithë Saharanë, dhe ata janë të njohur kryesisht për rrobat e tyre blu dhe enden në shkretëtirë. Mënyra e tyre e jetesës është shumë e pazakontë, veçanërisht kur bëhet fjalë për gratë dhe lirinë e tyre. Ndoshta ndryshimi i tyre kryesor nga pjesa tjetër e botës është

Kjo është “familja” Bitcoin: Filluan nga hiçi, tani kanë magazina në katër kontinente

Monedha dixhitale bitcoin përjetoi një rritje të vërtetë kur një nga njerëzit më të pasur në botë, Elon Musk, vendosi të investonte në të dhe kështu, mund të thuhet, “pompoi” artificialisht vlerën e saj. Me këtë lëvizje, ai bëri të mundur që të gjithë ata që nuk dyshuan në bitcoin dhe investuan të holla para

Shqiptarët e Afganistanit, historia e pashkruar 2300-vjeçare

Ekzistencën e Ilirëve në rajonin e madh gjeografik të Hindokinës, në Qafiristan (sot Nuristan), një vend ku piqen Afganistani, Pakistani, Kina e Taxhikistani dhe pikërisht në atë zonë ku para disa kohësh u vra Bin Ladeni, fillimisht e ka zbuluar skenaristi amerikan Xhejms Hilton, i cili xhiroi një dokumentar të titulluar “Horizonte të humbura” (Lost

Si pushohej dikur në Shqipëri

Turizmi vlerësohet sot si një prej potencialeve kryesore që mund të udhëheqin rritjen ekonomike të vendit. Por nuk ka qenë kështu gjithnjë. Pavarësisht potencialit të madh që vendi paraqet falë kushteve natyrore apo nismave më shumë se 1 shekullore për të ndërtuar një industri të tillë, sërish zhvillimi mbetet nën potencialin e mundshëm. Videoja bashkëlidhur

Fqinjët s’e çojnë mirë, bënë mur në rrugë për të mos u parë (VIDEO)

Në fshatin Gadime të Lipjanit, rruga është ndarë më një mur në mes, krejt kjo erdhi nga një mosmarrëveshje para disa viteve mes dy fqinjëve. Vetë personi që ndërtoi murin për Klan Kosovën tha se meqenëse nuk kemi raporte te mira e kemi ndërtuar murin, njofton Klan Kosova. E zyrtarët nga komuna kur e asfaltuan

Mbulesa e re e Kaba-s në Mekë: përmban 120 kg ar dhe 100 kg argjend (Pamje)

Faltorja kryesore e muslimanëve në botë mori një mbulesë të re. Ajo përmban 120 kilogramë ar, 100 kilogramë argjend dhe është bërë nga 200 punëtorë. Për më tepër, u përdorën 670 kilogramë mëndafsh të pastër, raporton agjencia e lajmeve SPA. Vetë krijimi i saj ishte në disa faza, ku veçoi ngjyrosja e mëndafshit, dekorimi i

Nëna e rekordeve sjell në jetë 10 fëmijë

Një grua në Afrikën e Jugut mund të konsiderohet fare mirë si një nënë rekordmene pasi solli në jetë 10 fëmijë. 37 vjeçarja Gosiame Thamara Sithole thyen në këtë mënyrë rekordin që mbante Halima Cisse nga Mali, e cila majin e kaluar solli në jetë 9 fëmijë. Gruaja befasoi edhe mjekët pasi lindi 2 fëmijë

Gruaja boshnjake në oborrin e së cilës dje u rrëzua kisha ortodokse serbe, sot piu kafen më të ëmbël në jetë

Fata Orloviq, gruaja më e përmendur e ditëve të fundit në Bosnje, ka thënë që sot e pati njërin prej mëngjeseve më të jashtëzakonshme të jetës së saj. Një ditë më parë, autoritetet e shtetit më të komplikuar në Evropë, rrëzuan një kishte ortodokse, e cila ishte ndërtuar para më shumë se 25 vjetëve në

Kurti dhe Palmer ishin takuar edhe 24 vite më parë, Dugolli jep detaje të vizitës së tyre në ShBA

Një fotografi e publikuar nga profesori universitar Bujar Dugolli, ku shihet ai së bashku me kryeministrin Albin Kurti dhe Përfaqësuesi special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, në një takim të realizuar në vitin 1997, u shpërnda shumë në rrjete sociale e media të ndryshme. Fotografia është rikthyer në qendër

Gjethet e ullirit, produkt i shkëlqyer me përfitime të shumta

Shkencëtarët botërorë e kanë vërtetuar se ekstrakti i gjetheve të ullirit është një produkt i shkëlqyer për shkak të përfitimeve të shumta të tij në trajtimin e disa sëmundjeve trupore. Dobitë e këtyre gjetheve përfshijnë përmirësimin e sistemit imun dhe kardiovaskular, rrisin energjinë tonë, përmirësojnë tensionin e gjakut, parandalojnë diabetin dhe sëmundjen e Alzheimer-it. Ullinjtë