Kurz: Dialogu të vazhdojë që Serbia të hyjë në BE

Dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë duhet të vazhdojë në mënyrë konstruktive, për shkak se kjo do t’i bindë shtetet skeptike të Bashkimit Europian se duhet bërë hapa të mëtejmë drejt integrimit të Serbisë në BE.

Kështu ka thënë Ministri i Jashtëm i Austrisë, Sebastian Kurz, i cili do të zhvillojë një vizitë zyrtare gjatë së hënës në Serbi.

“Takimet e nivelit të lartë me 24 janar dhe 1 shkurt, i kanë kontribuuar uljes së tensioneve. Po ashtu marrëveshja për murin kontrovers të Mitrovicës së Veriut, është një pjesë e rëndësishme integrale e dialogut”, ka thënë Kurz në një intervistë për Tanjug, transmeton Klan Kosova.