Kush është Julian Assange, themeluesi i Wikileaks që u arrestua sot?

Për mbështetësit e tij, Julian Assange është një luftëtar i guximshëm për të vënë në dritë të vërtetën. Për kritikët e tij, ai është një kërkues vëmendjeje publike, që ka rrezikuar jetën duke vënë një masë të informacionit të ndjeshëm në domenin publik.

Assange përshkruhet nga ata që kanë punuar me të si intenziv, i shtyrë nga objektivat e tij dhe shumë inteligjent, me një aftësi të jashtëzakonshme për të dekoduar kodet kompjuterike, transmeton lajmi.net.

Ai krijoi Wikileaks, i cili publikon dokumente konfidenciale dhe imazhe, në vitin 2006, duke u bërë pjesë e ballinave të gazetave në mbarë botën në prill të vitit 2010, kur lëshoi ​​pamjet që tregonin ushtarët amerikanë duke vrarë 18 civilë nga një helikopter në Irak.

Por, më vonë atë vit, ai u arrestua në Britani të Madhe pasi Suedia lëshoi ​​një urdhër arresti ndërkombëtar mbi akuzat për sulme seksuale.

Autoritetet suedeze donin ta pyesnin për pretendimet nëse ai kishte përdhunuar një grua dhe kishte ngacmuar seksualisht, si dhe nëse e kishte detyruar një tjetër në gusht të vitit 2010, gjatë një vizite në Stokholm për abuzim. Ai thotë se të dy takimet ishin tërësisht konsensuale.

Themeluesi i Wikileaks u shpërblye në dhjetor 2010, por në maj të vitit 2012 Gjykata Supreme e Mbretërisë së Bashkuar vendosi që ai të ekstradohet në Suedi.

Ai kërkoi dhe iu dha azili në ambasadën Ekuadoriane në Londër. Pasi kaloi pothuajse shtatë vjet brenda ambasadës, u arrestua nga policia britanike të mërkurën. Zyrtarët e larguan atë nga ambientet e ambasadës.

Presidenti i Ekuadorit, Lenin Moreno, bëri të ditur se vendi i tij kishte tërhequr statusin e azilit të Assange “pas shkeljeve të përsëritura të konventave ndërkombëtare dhe protokolleve të përditshme” në atë që ai tha të ishte “një vendim sovran”.

Azili i revokuar

Assange kishte hyrë në ambasadën Ekuadoriane në Londër në qershor të vitit 2012 duke kërkuar azil politik, një muaj pasi Gjykata e Lartë e Mbretërisë së Bashkuar vendosi në favor të ekstradimit.

Themeluesi i Wikileaks kishte deklaruar çdoherë se nuk mund të largohej nga ambasada sepse kishte frikë se do të ekstradohej nga Suedia në ShBA dhe do të gjykohej për lansimin e dokumenteve të fshehta amerikane.

Ministria e jashtme Suedeze këmbënguli se arsyeja e vetme që ata donin që Assange të ekstradohet ishte me qëllim që akuzat kundër tij mund të hetohen si duhet.

Në vitin 2017, prokurorët suedezë thanë se po ndalonin hetimin e tyre ndaj Assange, por Policia Metropolitane tha se ai do të arrestohej sapo të dilte nga ndërtesa e ambasadës.

Një pasqyrim i përgjithshëm i karrierës së tij

Në vitin 1995, Assange u akuzua, me një mik, për dhjetëra veprimtari piraterike.

Megjithëse grupi i hakerëve ishte mjaft i aftë për të fshehur gjurmët, Assange u kap dhe u deklarua fajtor.

Ai u gjobit me disa mijëra dollarë australianë dhe u lirua nga burgu me kusht që ai të mos e përsëriste veprën për të cilën u burgos.

Ai pastaj kaloi tri vite duke punuar me një akademike, Suelette Dreyfus – i cili po studionte anën e dalë, subverzive të internetit – duke shkruar një libër me të, Underground, që u bë “bestseller” në vëllazërinë informatike.

Dreyfus e përshkroi zotin Assange si një “studiues shumë të aftë” i cili ishte “mjaft i interesuar për konceptin e etikës, konceptet e drejtësisë, çfarë qeveritë duhet dhe nuk duhet të bëjnë”.

Ai filloi Wikileaks në vitin 2006 me një grup njerëzish me mendime të ngjashme nga e gjithë bota, duke krijuar kësisoj një komunitet që do të ekspozonin të gjitha të fshehurat e qeverive.

‘Fushata e dekonstruktimit’

Wikileaks dhe Assange erdhën në rend të parë me lirimin e pamjeve të civilëve të vrarë të helikopterëve në Irak.

Ai promovoi dhe mbrojti videon, si dhe lirimin masiv të dokumenteve ushtarake të klasifikuara të Shteteve të Bashkuara në luftërat afgane dhe në Irak në korrik dhe tetor 2010.

Faqja e internetit e Wikileaks vazhdoi të lëshonte dokumente të reja, duke përfshirë pesë milionë imella konfidenciale nga kompania inteligjente Stratfor me bazë në ShBA.

Megjithatë, Wikileks ishte duke luftuar për mbijetesë në vitin 2010, kur një numër i institucioneve financiare amerikane filluan të bllokonin donacionet.

‘Ballafaqimi me drejtësinë’

Themeluesit të medias jo-përfituese iu dha shtetësia ekuadoriane në dhjetor të vitit 2017. Ekuadori më pas kërkoi nga Mbretëria e Bashkuar ta njohë atë si një agjent diplomatik – një status që mund t’i jepte imunitet Assange-s.

Britania e Madhe refuzoi të pranonte statusin e plotë ‘agjentit diplomatik’ nga ambasada kërkonte nga ky i fundi që “të përballet me drejtësinë”.

Por në korrik 2018, të dy vendet konfirmuan se po mbajnë bisedime të vazhdueshme mbi fatin e tij, duke ushqyer spekulimet se bllokimi mund të jetë destruktiv.

Më 4 prill të vitit 2019, Wikileaks shkroi në Twitter se ishin informuar se Assange mund të dëbohej nga ambasada “brenda disa orësh”.

Mbështetësit e tij mbajnë një vigjilje jashtë ambasadës, gjersa qeveria e Ekuadorit atëkohë tha se nuk do të komentonte mbi “thashethemet dhe spekulimet”.

Një deklaratë e policisë metropolitane tha se arrestimi i tij ishte bazuar në “një urdhër të lëshuar nga Gjykata e Magjistraturës Westminster lëshuar më 29 qershor 2012” për mos dorëzimin në gjykatë “.

Deklarata tha se ai ishte marrë në paraburgim në një stacion qendror të policisë në Londër.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme