Kushtëzohet certifikimi i kandidatëve të Listës Serbe

Ka hasur në pengesa certifikimi i kandidatëve të Listës Serbe për zgjedhjet për kryetar të komunave veriore. Dy janë kushtet që i ka vendosur Lëvizja Vetëvendosje në këmbim të votës për certifikimin e kandidatëve të Listës Serbe për kryetar të komunave veriore, shkruan sot Koha Ditore.

Vota e njërit prej dy anëtarëve të Vetëvendosjes është e domosdoshme për të kaluar kandidatët serbë. LVV-ja ka kërkuar prej tyre të distancohen publikisht nga qëndrimet në letrat e dorëheqjes, ku shtetit i referohen si “Kosovo i Metohija, si dhe distancim nga paralajmërimet se do të tërhiqen menjëherë pas zgjedhjeve dhe se kështu do të veprojnë vazhdimisht.

Për shkak të kundërshtimit të Lëvizjes Vetëvendosje, Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ), i cili po vazhdon të funksionojë pa dy anëtarë, nuk e ka hedhur fare në votim certifikimin e katër pretendentëve për kryetar, duke e shtyrë vazhdimin e mbledhjes për të mërkurën. Certifikimi i kandidatëve bëhet me dy të tretat e anëtarëve të KQZ-së.

Nga 11 anëtarë sa duhet t’i ketë, KQZ-ja aktualisht është duke funksionuar vetëm me nëntë. Koalicioni PAN ka refuzuar t’i dërgojë për dekretim tek presidenti dy nominimet për shkak të pakënaqësisë me ndarjen e ulëseve në KQZ.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme