Kuvendi në pauzë, Avdullah Hoti ka një thirrje për Lëvizjen Vetëvendosje

Hoti i ka bërë thirrje Komisionit për Punë të Jashtme që të mblidhet dhe ta sjellë në Kuvend marrëveshjen e re siç ishin dakorduar ndërmjet vete, koalicioni Qeverisës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Pas kësaj, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ndërkohë ka njoftuar deputetët për pauzë, derisa Komisioni për Punë të Jashtme të mbaj takim.

Ndërkohë në fjalën e tij jashtë sallës së Kuvendit, Hoti ka thënë se edhe Lëvizja Vetëvendosje, duhet që ta votojë marrëveshjen e Demarkacionit.

“LDK-ja është e kënaqur që është gjetur zgjidhja se si do të shkohet parapara me Demarkacionin. Ftoj që edhe VV të bashkohet në këtë kauzë që ti jepet fund Demarkacionit”, ka deklaruar Hoti.

Nuk dihet ende nëse janë siguruar votat e mjaftueshme për ratifikimin e Demarkacionit, ndërkohë ka pasur orvatje të shumta para fillimit të seancës për të bindur deputetët e Vetëvendosjes që të votojnë Demarkacionin/Periskopi.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme