Kuzhinë

Desert me çokollatë, pa vezë, margarinë dhe pa asnjë gram miell!

E përsosur në çdo rast. Një ëmbëlsirë të cilës vështirë t’i thuash jo Përbërësit: – 500 ml qumësht; – 100 g sheqer, – pak kripë; – 2 lugë pluhur kakao; – 90 g çokollatë të zezë; – 1 qese xhelatinë ose agar. Do t’ju duhet një kuti tetrapaku bosh; Përgatitja: 400 ml qumësht, 100 g

Çfarë duhet të hani nesër në mëngjes për ta reduktuar ankthin dhe stresin

Më shumë se 40 milion amerikanë ose 18% e të gjithë popullsisë jetojnë me çrregullim te ankthit dhe për pasojë, kjo periudhë pandemie e ka rritur këtë numër. Sipas “American Psychological Association” një në pesë amerikanë kanë pohuar se shëndeti mental ka qenë shumë më keq këtë vit në krahasim me vitin e kaluar. Përderisa

Tost francez me mish viçi

Përmbajtja: • Bukë integrale tosti • 300gr mish viçi • 2-3 qepë të kuqe • 5-6 kërpudha • vaj ulliri • gjalpë • kripë/piper 1. Së pari mishin e viçit e ndajmë në file të holla dhe e marinojmë me kripë dhe piper. 2. Qepët dhe kërpudhat gjithashtu ndahen në feta të holla. 3. Skuqet

Ushqimet që luftojnë çdo lloji kanceri

Sëmundja e kancerit po përhapet me ritme të shpejta në mbarë globin. Alarmi vjen nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Statistikat e kësaj organizate tregojnë se aktualisht, 14 milion njerëz në vit diagnostikohen me kancer. Por sipas parashikimeve deri në vitin 2025, ky numër pritet të arrijë në 19 milion. Deri në 2035 parashikohet që 24

Qumësht apo lëng portokalli, cili ju duhet në mëngjes

Nëse ju pëlqen ta nisni ditën me lëngje se sa me ushqim, gjasat janë që të jeni të dyzuar mes lëngut të portokallit dhe qumështit. Në përgjumje e sipër ndoshta nuk mund të përcaktoni cila është alternative më e shëndetshme. Lëngu i portokallit Avantazhet Një gotë me lëng portokalli të freskët përmban 110 kalori dhe

Kjo pije është një ilaç i pazëvendësueshëm natyral, forcon imunitetin tuaj

Receta e freskët me portokall, karrotë dhe xhinxher forcon imunitetin dhe e mban trupin tuaj në formë. Bashkimi i këtyre 3 përbërësve është një burim i madh i vitaminës C dhe A. Ky lëng përmban dhe folat ose vitaminën B-9 që ndihmon në metabolizmin e acideve nukleike dhe amino acideve, përbërës që janë pjesë e

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse nuk hani kurrë peshk?

Peshku dhe gjithë ushqimet e tjera të detit na vijnë në ndihmë për shumë gjëra që lidhen me shëndetin tonë. Të pasura me Omega 3, vitaminë E dhe zink i bëjnë mirë trurit dhe lëkurës sonë. Gjithsesi, për një arsye apo një tjetër ka njerëz të cilët nuk e konsumojnë dot peshkun dhe as që

Recetë: Makarona me proshutë dhe kërpudha

Makaronat janë tepër praktike për tu përgatitur, por të shoqëruara me proshutën e tymosur “Fix”, me siguri do të kthehen në pjatën tuaj të preferuar. Përbërësit 200 gr proshutë e tymosur 500 gr makarona 250 gr kërpudha 1 thelpi hudhër (e grirë imët) 1 tufë majdanoz (e grirë imët) 50 gr djathë kaçkavall (i grirë) 1 lugë gjelle vaj ulliri 1 lugë gjelle kripë (e trashë) Përgatitja

Recetë: Makarona me djathë në mënyrë amerikane

Kjo pjatë e makaronave preferohet të shërbehet me sallatë, transmeton Gazeta Metro. Përbërësit e nevojshëm: 230 g makarona 2 gota djath Cheddar të grirë 1/2 filxhan parmixhan i grirë 3 gota qumësht 1/4 filxhan gjalpë 2 1/2 lugë miell universal 2 lugë gjalpë 1/2 gota thërmi buke pak piper Mënyra e përgatitjes: Zieni makaronat dhe

Recetë: Kjo përzierje do të ju ndihmon të ndiheni më leht nga ushqimet e tepërta

Farat e lirit janë një nga burimet më të pasura bimore të acideve yndyrore omega 3. Fara e lirit gjithashtu është e pasur me fibra të tretshme. Ka efektet më të mirë vetëm në rast kur konsumohet në sasinë 2-3 lugë në ditë. Përdoret gjithashtu si zëvendësues i vezëve në një dietë vegane ose gjatë