Ky është terroristi që sulmoi ambasadën amerikane e më pas vrau vetën

Policia malazeze dyshon se Dalibor Jaukovic, 43 vjeçar, është personi që mbrëmë ka hedhur bombën në oborrin e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Podgoricë, ndërsa më vonë e ka hedhur vetën në ajër, me anë të eksplozivit.
Jaukovic, sipas “Vijesti” ka jetuar në Podgoricë ndërsa është i lindur në Kralevë të Serbisë.

Siç shkruan gazeta e Podgoricës në shpërthim nuk ka pasur viktima tjera, ndërkohë që motivi i sulmit mbetet i panjohur.

Sipas banorëve nuk ishte një por dy shpërthime të njëpasnjëshme, raporton Express.

Policia menjëherë bllokoi Bulevardin “Revolucioni”, që nga ndërtesa e Agjencisë së Sigurisë Kombëtare e deri te Ambasada e Amerikës.

Qeveria malazeze konfirmoi herët në mëngjes se një sulmues i panjohur hodhi një granatë dore në Ambasadën amerikane në Podgoricë në mesnatë dhe pastaj vrau veten duke aktivizuar një pajisje tjetër shpërthyese.

Gjysmë ore pas mesnatës përpara Ambasadës së SHBA-ve, një person bëri vetëvrasje me një mjet shpërthyes. Pak para vetëvrasjes, fytyra e Ambasadës së SHBA-së hyri në një nga pajisjet shpërthyese nga kryqëzimi në Qendrën Sportive.

Në të gjitha gjasat, sipas medieve, askush tjetër nuk u dëmtua dhe nuk u shkaktuan dëme materiale.

Me këtë rast, Departamenti i Shtetit në Uashington njoftoi se Ambasada Amerikane “po kryen aktualisht një kontroll të brendshëm për të konfirmuar sigurinë e stafit të saj”, raportoi AP.

Bomba shpërtheu në ajër.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme