Lajme

108 vjet nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 108 vjet më parë në Vlorë përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën Pavarësinë e Shtetit Shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të parë e mbajti u mbaj më 28 nëntor 1912, me aktin s shpalljes së Pavarësisë së Shtetit Shqiptar nga Perandoria Osmane. Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë ishte kurorëzim i përpjekjeve

Gashi: Dita e Flamurit është festë që i bashkon shqiptarët anekënd botës

Kryetari i Alternativës Afrim Gashi, ka uruar shqiptarët me rastin e 28 Nëntorit. Dita e Flamurit është festë që i bashkon shqiptarët anekënd botës, është festë mbi të cilën e ndërtuam shtetin, kombin dhe identitetin tonë mbarëkombëtar. E gëzofshim për mot e jetë 28 Nëntorin. Urime!

MPJ dënon ashpër përdhosjen e monumentit në Ohër për viktimat e aksidentit tragjik me anijen “Ilinden”

Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut dënon ashpër aktin vandal të përdhosjes së monumentit në Ohër për viktimat e aksidentit tragjik me anijen “Ilinden”, në të cilën kishin pësuar turistët bullgarë më 5 shtator 2009. Shërbimet përgjegjëse janë informuar dhe së shpejti do të zgjidhin këtë krim të individëve të

Erdoğan: Fyerja e besimeve është larg të qenit liri

Në një video-mesazh për kongresin e 23-të vjetor të Shoqërisë Muslimane Amerikane, presidenti turk theksoi se fanatizmi ideologjik ka fituar më shumë terren Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, dënoi Islamofobinë në rritje në vendet perëndimore, duke thënë se fyerja e besimeve të njerëzve nuk ka asnjë lidhje me lirinë, transmeton Anadolu Agency (AA). “Ju

Presidenti Meta për 65-vjetorin e lindjes së Adem Jasharit: Linde në Ditën e Flamurit Kombëtar e përjetësisht do të mbetesh në memorien e kombit tonë

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka përcjellë një mesazh me rastin e 65-vjetorit të lindjes së Adem Jasharit. “Nderojmë sot në 65-vjetorin e lindjes, Komandantin Legjendar, Adem Jashari! Linde në Ditën e Flamurit Kombëtar dhe përjetësisht do të mbetesh në memorien e kombit tonë, Legjendari me flamur. Heronjtë kanë vetëm ditëlindje! 🇦🇱❤️🇽🇰”, shkruan Kreu i Shtetit

Pamje nga momenti historik kur Rexhep Selimi, Daut Haradinaj e Mujë Krasniqi dolën publikisht me uniformat e UÇK-së

28 Nëntori nuk shënon vetëm festën e Ditës së Flamurit. Sa herë vjen ky muaj, Kosova kujton daljen e parë në skenë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, më 28 nëntor të vitit 1997, në fshatin Llaushë të Skenderajt. Ndërkaq, ajo që bëri që UÇK-ja të bëjë publike aktivitetet, ishte vrasja e mësuesit të shkollës së

Kurti homazhe në Prekaz: Padrejtësia ndaj atyre që e shpallën UÇK-në nuk do të na dobësojë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti për nder të festave të 28 Nëntorit, sot ka bërë homazhe tek kompleksi memorial “Adem Jashari”, në Prekaz. Pas homazheve në një prononcim për media, Kurti tha se sot bëri homazhe bashkë më bashkëshorten e Rexhep Selimit. Kurti tha se  23 vite më parë, më 28 nëntor të

Kim Mehmeti: Parlamenti i Shqipërisë merret me të shkuarën e ndritshme të UÇK’së, e jo me të kaluarën e errët të miqve serb të Piktorit!

Nga Kim Mehmeti Jo vetëm Shqipëria, por shqiptarët kudo që janë, gjithnjë e më shpesh, e paguajnë haraçin e papërgjegjësisë dhe pandjeshmërisë së tyre ndaj fatit të vet kolektiv, duke ua lënë atë në duar politikanëve të pandërgjegjshëm. Shqipëria i ngjanë një kopshti pa pronar – pra si të ishte shtet pa popull – të

Vlorë, ceremonia shtetërore me rastin e 108-vjetorit të Pavarësisë

Në Vlorë ka nisur ceremonia shtetërore me rastin e 108-vjetorit të Pavarësisë, në Sheshin e Flamurit dhe Monumentin e Pavarësisë. Presidenti Ilir Meta, Kryetari Kuvendit Gramoz Ruçi, Kryeministri Edi Rama dhe zyrtarë të lartë kanë nisur vendosjen e kurorave me lule.   © SYRI.net

VV-JA E KURTIT I KTHEHET FLAMURIT, KËRKON TË VENDOSET NË SECILIN BALLKON TË SHTËPIVE

Lëvizja Vetëvendosje në ditën e Flamur ka ftuar qytetarët që t’i vendosin flamujt kombëtar të UÇK-së në ballkonet apo dritaret e shtëpive apo banesave të tyre. Këtë ftesë e kanë bërë për shkak të pamundësisë për të festuar së bashku nëpër sheshe. “Të gjithë qytetarët ftohen që me rastin e 28 Nëntorit në pamundësi për