Macron pret sot Putinin

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, do të presë sot homologun rus, Vladimir Putin.

Takimi do të zhvillohet në Pallatin e Versajës, jashtë Parisit.

Macron, i cili është zgjedhur president më 7 maj, tha se është “e domosdoshme të flitet me Rusinë, sepse janë një numër çështjesh ndërkombëtare, të cilat nuk zgjidhen pa dialog të ashpër me të”.

Dy presidentët pritet të diskutojnë për ndërhyrjen e dyshuar të Moskës në zgjedhjet presidenciale në Francë, si dhe për ndërhyrjen ruse në luftërat në Siri dhe Ukrainë.

“Do të jem kërkues në shkëmbimet e mia me Rusinë”, tha Macron.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme