Maqedoni

Lamborghini që vlen 2 milionë euro ‘fshihej’ në një kasolle në fshat

Një burrë kishte futur në një shtëpi të vogël në fshat makinën e tij sportive, që nuk e kishte parë dritën e diellit prej shumë vitesh. Por, nuk bëhet fjalë për një sportive të rëndomtë, por për një Lamborghini Miura me ngjyrë Bruno Metallizzato, makina e vetme me këtë ngjyrë e disponueshme për tregun evropian.

BYTYÇI: As Isa Mustafa e as Vjosa Osmani nuk janë LDK

Qysh se u.d e Presidentit Vjosa Osmani është larguar “dhunshëm” nga subjekti më i vjetër politik, LDK, janë shtuar shumë zera nga analistët politik se kush e përfaqson sot LDK-në më shumë. Qëndrimet e Kryetares së Kuvendit z.Vjosa Osamanit në raport të ruajtjes së koalicionit me VETVENDOSJE-n kanë ngjallur shumë reagime dhe paknaqsi, por dhe

“Bashkë pa kufi”, kjo është tryeza ku do mbahet takimi i qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë

Pas pak pritet të fillojë mbledhja e përbashkët e qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë. E për mbajtjen e kësaj mbledhjeje tashmë është përgatitur edhe vendi dhe tryeza, shkruan lajmi.net. Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Albulen Balaj-Halimi ka publikuar fotografi nga tryeza ku pritet të mbahet takimi. Tryeza është e dekoruar me motive shtetërore të Kosovës

Hoti jep sinjale pro mini-Shengenit ballkanik

Në një samit virtual të organizuar nga Këshilli Atlantik, liderët e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, përfshirë kryeministrin Avdullah Hoti, kanë shprehur nevojën për avancim bashkëpunimi, veçmas në fushën e lirisë së qarkullimit të njerëzve dhe të mallrave. Me këtë kryetari i Qeverisë ka dhënë sinjale se është pro bashkimit të tregut mes vendeve të

Votimet në Maqedoninë e Veriut, shqiptarët synojnë postin e kryeministrit

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut, të mërkurën i janë drejtuar kutive të votimit për të zgjedhur përfaqësuesit e tyre për përbërjen e re të Kuvendit. Këto janë zgjedhjet e dhjeta parlamentare dhe të parat në kushte të pandemisë me protokolle të veçanta shëndetësore për mbrojtje nga koronavirusi i ri që shkakton sëmundjen COVID-19. Të drejtë

Hetonet TikTok për dyshime të shkeljeve të sigurisë dhe privacisë

Veprimtaria e aplikacioni kinez TikTok do të shqyrtohet nga një grup punues i Bashkimit Europian, njoftoi roja e bllokut për privaci të mërkurën, që po ashtu paralajmëroi forcat policore të BE’së kundër shfrytëzimit të softuerit nga kompania amerikane Clearview AI, transmeton Gazeta Metro. TikTok, pronë e kompanisë kineze ByteDance, i lejon shfrytëzuesit të krijojnë video

Vetura e vjedhur në Prishtinë gjendet në kufi me Maqedoninë e Veriut

Sot u raportua për një vjedhje të veturës në rrugën ‘Fahri Fazliu’ në lagjen Kodra e Trimave në Prishtinë. Por Policia e Kosovës ka arritur që të gjejë veturën e vjedhur në Prishtinë, por që më pas u gjetë në kufi me Maqedoninë e Veriut. “Ju konfirmoj lidhur me rastin e veturës së raportuar të

Spanja heq veton për Kosovën

Spanja ka hequr veton ndaj Kosovës për pjesëmarrje në samite, takime dhe konferenca ndërkombëtare. Vetoja ishte vendosur nga Spanja në vitin 2018 nga Mariano Rajoy. Sipas europa presss, kryeministri Pedro Sánchez do të marrë pjesë në Samitin BE-Ballkan Perëndimor i cili do të mbahet me datë 6 maj. Për shkak të pandemisë së Covid-19, samiti

Momenti shokues kur kamioni bie nga mbikalimi në autostradë

Momenti shokues kur një kamion me shpejtësi bie nga mbikalimi në autostradë është kapur në video. Aksidenti la të vdekur shoferin e kamionit, por fatmirësisht nuk shkaktoi asnjë incident në autostradë. Kamerat e autostradës tregojnë kamionin në urën Thap Chang Mai bridge në Bangkok, i cili po ecte me shpejtësi. Kjo pavarësisht shenjës që ndalonte

Pse nuk është i lehtë testimi për koronavirus?

Kur është fjala për ndalen e krizës së COVID-19, testimi i virusit është kyç për diagnostikimin dhe gjurmimin e epidemisë. Është mënyra e vetme për ta ditur se sa persona janë infektuar apo mund t’i infektojnë të tjerët. Pavarësisht rëndësisë së testimit, disa shtete kanë shumë më shumë teste se shtetet e tjera, ama testimi