Maric kërkon nga BE t’i bëjë presion Prishtinës për themelimin e Asociacionit

Ljubomir Maric, Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal në Qeverinë e Kosovës ia ka hedhur fajin Bashkimit Evropian lidhur me mos themelimin e Asociacionit të komunave serbe. Mariq është shprehur se Serbia pret nga BE’ja që t’i bëjë thirrje Prishtinës që ta zhbllokojë dhe miratoj dekretin për themelimin e Asociacionit.

“Pra, çfarë është e humbur është se ne ishim në pritje që në fund të gushtit të vitit ë kaluar Qeveria e Kosovës të miratojë dekretin për themelimin e komunave serbe, me përgjegjësi të përcaktuar nga marrëveshjet e nënshkruara nga donatorët. Prandaj, ne presim që BE-ja më në fund të vë presion mbi udhëheqësit politik në Prishtinë që të zhbllokojë këtë proces”, ka thënë ai.

Maric në një prononcim për Tanjug ka thënë se përgjegjësia për formimin komunave me shumicë serbe qëndron tek bashkësia ndërkombëtare si përgjegjësit më të mëdhenj në ndërmjetësimin dhe granatimin e negociatave ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

“Mënyra e rënies dakord për zbatimin e marrëveshjes është se Qeveria e Kosovës ka për të bërë një rregullore, ose dekret për transformimin e elementeve praktike të marrëveshjes së Brukselit me deklaratën prej 15 pikash mbi themelimin e Komunave Serbe më 25 gusht të vitit të kaluar në sistemin ligjor të Kosovës”, ka thënë Maric.

Ai ka shtuar se pas dërgimit të kësaj rregulloreje ka pasur një shpjegim të detajuar në çdo pikë të Gjykatës Kushtuese në Prishtinë për të konfirmuar pajtueshmërinë me Kushtetuesen e Kosovës për një akt të tillë i cili është një bazë ligjore për hartimin e komunave.

Ndërkohe që Lista Srpska ka braktisur Parlamentin dhe Qeverinë. Kanë kushtëzuar kthimin e tyre në institucione me themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme