Mbi 100 të vdekur nga ortekët në Afganistan dhe Pakistan (Foto)

Shkon në 100 numri i të vdekurve nga ortekët e borës në Afganistan

Më shumë se 100 njerëz janë vrarë në një seri të ortekëve të shkaktuara nga bora e madhe rreth Afganistanit.

Sipas zyrtarëve, 50 prej viktimave janë nga i njëjti fshat, duke paralajmëruar se numri i viktimave mund të rritet edhe më shumë.

Ortekët  erdhën pas tri ditë reshjesh të mëdha të borës, e cila ka shkatërruar dhjetëra shtëpi dhe  ka bllokuar rrugët kryesisht në provincat qendrore dhe verilindore, gjë që u ka  vështirësuar edhe punëtorëve të shpëtimit të arrijnë në fshatrat e goditura.

“Pjesa më e madhe e vdekjeve megjithatë kanë ndodhur në provincën Nuristan, ku të paktën 50 persona u vranë në një fshat të vetëm”,  i tha afp-së  Mohammad Omar Mohammadi një zëdhënës i ministrisë së  fatkeqësive natyrore.