Momentet emocionuese nga hapja e varrit të Jezu Krishtit (Video)

E mërkurë, 02 Nentor 2016  –  Sakte.net

Për herë të parë në shekuj, shkencëtarët kanë ekspozuar sipërfaqen origjinale të asaj që prej kohësh është konsideruar si varri i Jezu Krishtit.

 

Pas heqjes së pllakës së mermerit, kërkuesit janë befasuar nga zbulimi i një shtrese të mbushur me materiale. Disa orë pas heqjes së pllakës, ata zbuluan edhe një pllakë të dyte me një kryq të gdhendur, pllakë e cila mendohet se është ajo ku u shtri trupi i Jezusit.

National Geographic ka filmuar pamjet e rralla të paekspozuara më parë nga pjesa origjinale e varrit të Jezusit.

“Jam tepër i mahnitur. Po më dridhen gjunjët pasi nuk e prisja këtë”, thotë Fredrik Hiebert një nga arkeologët e përfshirë në projekt.

“Nuk jemi 100 për qind të sigurt, por duket se kemi prova të dukshme që vendndodhja e varrit nuk është zhvendosur gjatë kohës, diçka për të cilën historianë dhe arkeologë kanë debatuar gjatë” ka përfunduar ai.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme