Nagavci: Koalicioni afër, Qeveria Kurti do të ketë 12 ministri

Ndonëse po priten rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe nga Lëvizja Vetëvendosje, që në fillim janë dhënë sinjale për lidhjen e një koalicioni. Me arritjen e një marrëveshjeje këto dy parti do të duhet të ndajnë edhe ministritë, të cilat do t’i udhëheqin, shkruan sot gazeta “Zëri”.

Për ndarjen e dikastereve ministrore ndërmjet këtyre dy subjekteve ka ditë që në ambientet politike dhe jopolitike të vendit përflitet kush kë do ta udhëheqë, madje përmenden edhe emra konkretë nga të dy taborët politikë. Fillimisht kalkulohen preferencat e LVV-së të shfaqura publikisht nga kjo parti. Vetëvendosja pritet të marrë atë të Punëve të Brendshme, të Financave dhe Ministrinë e Drejtësisë, ministri këto për të cilat në njëfarë mënyre LVV-ja shumë më herët publikisht i ka shfaqur si preferenca të vetat.

Për dallim nga qeveritë e kaluara, në rast se Lëvizja Vetëvendosje pas publikimit të rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve del e para do të ulet numri i ministrive në vend.

Ish-deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, e cila ka kandiduar edhe për një mandat të deputetes, ka thënë për “Zërin” se janë dakorduar që të kenë vetëm 12 ministri. Ajo ka thënë për “Zërin” se ende nuk ka diskutime se kush do të udhëheqë ministritë e caktuara, por që sipas saj të gjithë do të udhëheqin në bazë të parimeve të qeverisë “Kurti”. Nagavci ka thënë se ministrat dhe zëvendësministrat që caktohen nuk do t’i takojnë partisë së njëjtë.

“Ajo që është më e rëndësishmja fillimisht është harmonizimi i programeve. Grupet punuese do të punojnë në harmonizimin e programeve. Jemi dakorduar që të kemi 12 ministri. Për çështjet tjera do të vendosim në ndërkohë. Nuk ka ndonjë diskutim se kush do të udhëheqë ministritë e caktuara, por kushdo që të jetë i caktuar do të udhëhiqet nga parimet e qeverisë ‘Kurti’ dhe për gjërat që dakordohemi bashkë. Jemi dakorduar që të kemi një qeverisje të përbashkët. Nëse ministri është i një subjekti politik, zëvendësministri do të jetë i subjektit tjetër politik”, ka thënë ajo.

Në anën tjetër, ish-deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i cili po ashtu ka kandiduar edhe për një mandat të deputetit, Imet Rrahmani, ka thënë se Kryesia e LDK-së do të vendosë se cilat dikastere do t’i marrë.

Rrahmani, i cili më herët ka qenë ministër i Shëndetësisë, ka thënë se nuk ka ndonjë qëllim që të ndërhyje në marrjen e kësaj ministrie. “Këto janë tema të bisedimeve të partnerëve të koalicionit. Partnerët e koalicionit, Kryesia e LDK-së, kryetari e kandidatja për kryeministre e nënkryetarët, vendosin se cilat dikastere do t’i marrë LDK-ja e cilat LVV-ja”, ka deklaruar ai.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme