NATO-UÇK, kombinim fatal për Serbinë

Ish-eprorët e lartë të UÇK-së kujtojnë 24 marsin e vitit 1999, kur aeroplanët e NATO-s filluan sulmet ajrore ndaj caqeve të ish-ushtrisë jugosllave. Sipas tyre, Aleanca NATO-UÇK ishte fatale për Serbinë, shkruan sot Gazeta “Zëri”

 

Tetëmbëdhjetë vjet më parë NATO-ja filloi fushatën e bombardimeve kundër caqeve të ushtrisë ish-jugosllave, duke e shënuar kështu fillimin e fundit të regjimit serb mbi Kosovën.

 

Fushata ajrore pasoi refuzimin e Beogradit për ta nënshkruar marrëveshjen e negociuar në Rambuje të Francës, për t’i dhënë fund luftës në Kosovë.

 

E lajmin e shpresës për Kosovën 18 vjet më parë e kishte dhënë ish-presidenti i SHBA-së, Bill Clinton.

 

Ai ndër të tjera në një konferencë të jashtëzakonshme për medie kishte thënë se kriza në Kosovë ka arritur kulminacionin, “nëse nuk veprojmë do të përkeqësohet”. Menjëherë pas asaj deklarate, NATO-ja dhe aleatët filluan bombardimin mbi caqet serbe.

 

Fushata e bombardimeve të NATO-s zgjati 78 ditë, kur edhe forcat serbe ngritën “flamurin e bardhë”.

 

Gjatë luftës së fundit në Kosovë mbi 10 mijë qytetarë janë vrarë nga forcat serbe, rreth 1 milion veta u depërtuan nga vendi, ndërsa 5000 shqiptarë llogariteshin si të zhdukur.

 

Krahas sulmeve të NATO-s nga ajri, Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK) fitonte terren në tokë.

 

Ish-eprorët e UÇK-së kujtojnë momentin kur nisën sulmet e NATO-s, të cilat vinin pas një lufte njëvjeçare të tyre me forcat serbe.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme