Në “Javën e Gruas”, Delawie për gruan, Thaçi për Ushtrinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi edhe në hapjen e “Javës së Gruas”, ka folur për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, në ushtri, raporton KTV.

Në prani të ambasadorit amerikan në Kosovë, Greg Delawie, i cili ka kundërshtuar formimin e ushtrisë me nisma ligjore, presidenti tha se themelimin e ushtrisë e kanë mirëpritur të gjithë përveç vërejtjeve të miqve ndërkombëtarë.

“Ata nuk janë kundër ushtrisë por kanë vërejtje për metodologjinë e formimit të ushtrisë”, ka thënë Thaçi.

Ai duke folur në hapjen e Javës së Gruas tha se transformimi i FSK-së, Demarkacioni me Malin e Zi dhe integrimi i Kosovës në Bashkimin Evropian janë të domosdoshme.

Ndërkohë, ambasadori amerikan nuk foli për ushtrinë, mirëpo u fokusua te roli i gruas në shoqëri për çka edhe ishte organizuar kjo ngjarje. Sipas tij, avancimi i rolit të gruas ka rëndësi për integrimin e Kosovës, pasi që siç tha ai, roli i gruas ka rëndësi të jetë zë i fuqishëm në të gjitha proceset politike dhe ekonomike.

© KOHA.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme