New York Times: Ramush Haradinaj i gatshëm të formojë Qeverinë e Kosovës

E përditshmja më e njohur në botë The New York Times në një artikull të botuar në numrin e saj të sotëm shkruan për zgjedhjet në Kosovë. Nën titullin: “Ish-udhëheqësi rebel është i gatshëm të fitojë zgjedhjet në Kosovë”, New York Times raporton për procesin e zgjedhjeve në vend dhe faktin që ish-udhëheqësi i kryengritësve kosovarë, Ramush Haradinaj do të jetë sipas gjase kryeministri i ardhshëm i Qeverisë së Kosovës.

Për herë të tretë që kur Kosova shpalli pavarësinë e saj në 2008, votuesit zgjodhën një parlament të ri të dielën, me gjasë duke i dhënë pushtetin një ish-kryengritësi, i cili dy herë u lirua nga krimet e luftës nga një gjykatë ndërkombëtare shkruan kjo gazetë, raporton Gazeta Blic.

“Me rreth 80 për qind të votave, koalicioni i partive që mbledhen rreth Partinsë Demokratike të Kosovës duket se fitoi më shumë vota dhe do të kërkojë të krijojë një qeveri të udhëhequr nga Ramush Haradinaj, një ish-kryeministër dhe dikur udhëheqës i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës , I cili luftoi për pavarësi nga Serbia në fund të viteve 90.

“Sipas rezultateve paraprake të njoftuara nga Komisioni Zgjedhor i Kosovës, Partia Demokratike e Kosovës, ose PDK, fitoi 35 për qind të votave, duke mposhtur Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Partinë Vetëvendosje, secila me rreth 25 për qind.

Pa një shumicë të qartë, partia udhëheqëse duhet të formojë një koalicion për të krijuar një qeveri. Janë 20 vende të rezervuara për partitë e pakicave etnike, duke përfshirë 10 vende për serbët.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e z. Haradinaj është pjesë e koalicionit të qendrës së djathtë të PDK. që ka bërë fushatë kundër koalicionit qeverisës të Lidhjes Demokratike të udhëhequr nga Kryeministri Isa Mustafa, i cili humbi një votim të besimit në maj, duke nxitur zgjedhje të menjëhershme.

Ka shumë punë përpara, tha z. Haradinaj një turme të mbështetësve të tij natën e së dielës në kryeqytetin e Prishtinës, “por të gjithë së bashku mund të zgjidhim të gjitha çështjet dhe do të bëjmë të gjitha gjërat e rëndësishme për Kosovën”.

Ngjitja e mundshme e z. Haradinaj është e sigurt për zemërimin e fqinjit të Kosovës, i cili e akuzon atë për torturimin dhe vrasjen e civilëve serbë, ndërkohë që ai ishte komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të mbështetur nga NATO në vitet 1998 dhe 1999.

Z. Haradinaj shërbeu shkurtimisht si kryeministër i Kosovës në vitin 2005, kur ish-krahu i kontrolluar nga serbët u administrua nga Kombet e Bashkuara, por ai u detyrua të japë dorëheqjen për të përballuar akuzat e krimeve të luftës në një gjykatë në Hagë. Ai u lirua dy herë, në vitin 2008 dhe 2012, dhe u lejua të kthehej në Kosovë.

Përveç çështjeve që kanë të bëjnë me tensionet me Serbinë, kryeministri i ri duhet gjithashtu të luftojë me një mosmarrëveshje kufitare me Malin e Zi dhe perspektivën e frikshme ekonomike të Kosovës.

Një vend ballkanik me një popullsi prej 1.8 milion pa dalje në det, Kosova ka një nga normat më të larta të papunësisë në Evropë në më shumë se 30 përqind dhe korrupsioni është i shfrenuar. Më shumë se gjysmë milioni kosovarë jetojnë jashtë vendit dhe ekonomia është shumë e varur nga remitancat e atyre emigrantëve, duke llogaritur deri në 15 përqind të ekonomisë kombëtare, sipas Bankës Botërore.

Hashim Thaçi, ish-udhëheqës i PDK i cili tani shërben në rolin ceremonial të presidentit të Kosovës, theksoi të dielën nevojën për “një qeveri pro-evropiane që do të adresojë me shpejtësi prioritetet e menjëhershme”.

Megjithëse Serbia dhe aleati i saj Rusia refuzojnë të pranojnë pavarësinë e Kosovës, vendi njihet nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara. Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, miratoi votimin e së dielës.

“Sot ishte një hap i rëndësishëm në demokracinë e Kosovës”, tha zoti Delawie, duke shtuar se pa marrë parasysh pikën përfundimtare, “e mira e përbashkët, jo politika, duhet të jetë qëllimi për vendin”.

Votimi u zhvillua kryesisht në mënyrë demokratike, me vetëm parregullsi të vogla të raportuara nga komisioni zgjedhor i Kosovës. Para votimit, zyrtarët e Bashkimit Evropian kishin shprehur shqetësime lidhur me raportet javën e kaluar të frikësimit të votuesve.

Komisioni zgjedhor vlerësoi se 41 për qind e votuesve të regjistruar morën pjesë në zgjedhje, nga 43 për qind në zgjedhjet e fundit në 2014.

Pasi të konfirmohen rezultatet, zoti Haradinaj dhe koalicioni do të kenë 45 ditë për të formuar një qeveri.

Analistët politikë parashikojnë se procesi do të jetë i shpejtë, sepse votuesit kanë bërë të qartë dëshirën e tyre për ndryshim.

“Njerëzit janë të lodhur nga çështjet politike me fqinjët e tyre; Ata duan t’i shohin ato të zgjidhura “, tha Nezir Kraki, një analist politik dhe profesor në Universitet Paris-Est Créteil. “Ata janë të lodhur duke folur për trajtimin e korrupsionit. Ata duan të shohin rezultate në atë luftë “./Gazeta Blic/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme