Nisma ngritë pazarin politik, drejt koalicionit me LDK-në dhe VV-në?

“Veprimin e Nismës, e shoh si një taktizim politik të vendimmarrëseve të saj! As më shume e as më pak. Kjo u bie; ngritje e pazarit politik (si në raport me PAN-in, ashtu edhe me LAA-në) dhe fuqizim i saj me gjithë ata që janë me afër formimit të qeverisë! Pra, një interesim meskin e makiavelist për të qenë në pushtet”, është shprehur Maloku për gazetën “Bota sot”.

Nisma për Kosovën, e cila në zgjedhjet e 11 qershorit në kuadër të koalicionit PAN, ka fituar së paku 8 ulëse në Kuvend, ka bërë të ditur që në legjislaturën e re do të funksionojnë si grup i vetëm parlamentar, pra ndaras nga Partia Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës.

Sipas Nisma-së, grupi i tyre parlamentar do të ketë qëndrim si parti për çështje të ndryshme.

“Kjo është e natyrshme ne do ta kemi grupin tonë parlamentar siç do ta ketë PDK-ja dhe AAK-ja. Ne vazhdojmë të funksionojmë si koalicion, por që do ta kemi grupin tonë parlamentar”, kishte thënë sekretari i kësaj partie, Bilall Sherifi duke sqaruar vendimin e marrë.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme