Pakistani mbyll me gardh kufirin me Afganistanin

Pakistani njoftoi se kishte nisur ndërtimin e një barriere përgjatë kufirit me Afganistanin për ndalimin e hyrjes së kryengritësve të armatosur, një iniciativë kritikuar nga Kabuli.

Dy vendet janë ndarë nga një kufi prej 2 400 kilometrash të quajtur Linja Durand, nga emri i një diplomati britanik i njohur në 18966 dhe kontestuar nga Kabuli që nuk e njihte si kufi ndërkombëtar.

Kjo linjë po kalon territoret e banuara nga dy anët nga komunitetet pashtune, përcjell Atsh.

Afganistani dhe Pakistani akuzojnë njëri tjetrin për strehim të kryengritësve për të kryer sulme transkufitare nga ndërmjetësuesit e tyre.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme