Paralajmërohet krizë për Qumësht

Kryeministri Kovaçevski paralajmëroi probleme me furnizimin me qumësht.

Sipas tij ka krizë të furnizimit në industrinë e qumështit, ka mungesë në disa rajone në botë për shkak të luftës në Ukrainë, shkruan Alsat.

I pyetur për paralajmërimet për rritje të çmimeve të prodhimeve bazë, Kovaçevski paralajmëroi masa të reja me qëllim që siç thotë të mos mund askush të përfitojë në kurriz të qytetarëve.

Ndërhyrjet me gjasë do të jenë në pjesën e marzhave dhe në pjesën e dallimeve mes prodhimeve dhe çmimit shitës.

“Do të kemi problem me qumështin pasi paraqitet krizë në furnizimin me qumësht. Nesër do të zhvillojë takim me ministrin e Bujqësisë Nikollovski, për atë se çfarë masash do të ndërmarrin pasi paraqitet mungesa e qumështit në disa rajone në botë për shkak të luftës në Ukrainë”, tha Kovaçevski./ Alsat.mk

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme