Pas referendumit në Turqi, Gjermania bën thirrje për dialog

Gjermania i ka bërë thirrje qeverisë turke që të angazhohet për “dialog me të gjitha partitë politike dhe forcat e shoqërisë civile në vend”, pas “rezultatit të ngushtë në referendumin, që tregon se sa e ndarë është shoqëria turke”.

 

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe ministri i Jashtëm, Sigmar Gabriel, në një deklaratë të përbashkët, kanë thënë se qeveria gjermane respekton të drejtën e popullit turk për të vendosur për Kushtetutën e tyre.

Por dy liderët gjermanë kanë thënë gjithashtu se presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan bartë “përgjegjësi të madhe”, për hapat e mëtejshëm të shtetit, njofton Radio Europa e Lirë.

Ata kanë theksuar edhe shqetësimet e shprehura nga OSBE-ja, më herët gjatë javës së kaluar, lidhur me dyshimet se nëse kushtet për votim ishin të drejta. Merkel dhe Gabriel kanë thënë se Turqia, që është anëtar i OSBE-së dhe vend kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, duhet të marrë parasysh këto shqetësime.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme