Pasuria marramendëse e gazetarëve shqiptar ,ja rrogat !?

Disa gazetarë në Shqipëri duket se marrin rroga më të mëdha sesa kolegët e tyre të famshëm amerikanë apo britanikë. Njëkohësisht, ata zotërojnë pasuri marramendëse; para të gatshme, vila, apartamente, makina supërluksoze.

Gazetari Bledi Mane, i cili njëkohësisht është puntor i administratës shtetërore në Shqipëri, ka publikuar pasurinë dhe pagat e disa prej gazetarëve të famshëm në Shqipëri. Në artikullin “Dy kurva, një bordello/Pasuritë e frikshme të gazetarëve”, të postuar në Facebook, ai hamëndëson për rrogat dhe pasurinë e shumicës së gazetarëve të njohur – duke mos përfshirë pronarët e mediave.

Lexojeni artikullin e mëposhtëm për të kuptuar se çfarë pasurie kanë disa prej yjeve të njohur të medias në Shqipëri.Infokusi

1-Blendi Fevziu, rroga mujore 37 mije euro, ka ne pronesi 11 apartamente, 3 Vila, aksioner ne qendren tregetare “Toptani”, agjenci turistike ne emer te gruas se tij, 3 automjetet te shtrenjta dhe 7.4 milione euro cash te shperndara ne 5 banka brenda e jashte vendit.

 

2-Arjan Cani, rroga mujore 18 mije euro, ka ne pronesi 3 apartamente, 2 vila, klinike dentare ne emer te bashkeshortes, 3 automjete luksoze dhe 480 mije euro cash te depozituara ne disa banka.

3-Armand Shkullaku, rroga mujore 11 mije euro, ka ne pronesi 3 apartamente, 2 Vila, 2 automjete, 300 mije euro cash ne llogari bankare.

 

4-Andi Bushati, rroga mujore 5 mije euro, ka ne pronesi 2 apartamente, nje vile, dy apartamente dhe 300 mije euro depozita bankare.

 

5-Andi Bejtja, gazetar kothere, per gati 7 vjet ka shpenzuar 450 mije euro ne bixhoz, 2 apartamente, 1 makine.

 

6-Andi Tela,ish drejtor i gazetes Panorama momentalisht drejtor i TV Neës 24, 9 vitet e fundit eshte paguar me 6500 euro rroge mujore,ka ne pronesi 2 apartamente dhe nje makine.

 

7-Robert Rakipllari, ish kryeredaktor i gazetes Shekulli, momentalisht kryeredaktor i gazetes Panorama, 12 vitet e fundit eshte paguar me nje rroge mujore prej 2500 eurosh, zoteron 12% te aksioneve te Universitetit Evropian te Tiranes me vlere 1.8 milione euro.

 

8-Artur Zheji, gazetar kothere, ish drejtor I televizionit publik dhe grupit mediatik Mapo. 15 vitet e fundit ka shpenzuar 570 mije euro ne bixhoz dhe kumar.

 

9-Ylli Rakipi, nje tjeter gazetar bixhozxhi me rroge 3200 euro ne muaj,ka ne pronesi 14 apartamente, 3 dyqane, 9 zyra dhe tre vila. Paguhet cdo muaj 27 mije euro nga ambjentet qe i ka dhene me qera Operatorit te Shperndarjes.

 

10-Anila Basha, drejtore e ëebsitet neësbomb.al, aksionere e 20% te grupit mediatik shqiptarja.com. Ka ne pronesi dy apartamente dhe nje automjet.

 

11-Mero Baze, fitim mujor 2800 euro prej botimit te gazetes ditore Tema, pronar i 3 apartamenteve dhe dy automjeteve.

 

12-Rudina Xhunga, rroga mujore 1200 euro,pronare e dy apartamenteve dhe nje automjeti.

 

13-Ermal Mamaqi, rroga mujore 5000 euro, pronar i 2 apartamenteve, nje vile luksoze 500 mije euro, 3 automjet, bashkeshortja pronare e dy kompanive eventesh me nje fitim vjetor prej 780 mije eurosh.

 

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme