Peticion për një pllakë përkujtimore kushtuar 7 vjeçarit të vrarë në Bazel

Një banor i lagjes Gotthelf në të cilën më 21 mars është therur me thikë vogëlushi 7 vjeçar Ilias M. ka iniciuar një peticion për vendosjen e një pllake përkujtimore në vendin ku është vrarë Ilias M.

Edhe pasi kanë kaluar më shumë se tri javë nga krimi në Bazel, në të cilin 75 vjeçarja A.F. me një thikë i shoi jetën 7 vjeçarit Ilias M., në vendin St.Galler-Ring një det prej lulesh vazhdon të na e kujtojë tragjedinë, shkruan bz.Basel. Por vjen një kohë që lulet dhe qirinjtë do të zhduken. Për këtë arsye, për të luftuar harresën, në vendin e krimit duhet të vendoset një pllakë përkujtimore, transmeton albinfo.ch. Këtë e kërkon një peticion i publikuar në platformën Petitio.ch.

“Unë dhe shumë njerëz tjerë kërkojmë me këtë peticion që qyteti i Bazelit në vendin e fatkeqësisë, në St.Galler-Ring në Bazel të ndërtojë një pllakë përkujtimore  për Iliasin”. Me këtë fjali të vetme e shpreh dëshirën e tij iniciuesi i peticionit nga lagjja Gotthelf e Bazelit.

Mirëpo është e paqartë nëse qyteti do të tregojë mirëkuptim për këtë. Objektet përkujtimore publike, sipas rregullit, u kushtohen figurave dhe ngjarjeve historike, përcjell albinfo.ch. Por kjo nuk do të thotë se një pllakë përkujtiomore për Iliasin nujk ka shanse.

“Peticioni kërkon një vizion të plotë të organit kompetent për t’iu përgjigjur”, thotë zëdhënësi i qeverisë Marco Greiner për “bz Basel”. Varësisht se ku është ngritur kërkesa, kompetencën do ta ketë Qeveria ose parlamenti.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme