Pide e përzier e Ramazanit

Receta:

1 gote qumësht i vakët
1 maje
1 vezë
1 luge te gjelles sheqer
pak kripë
1 luge te gjelles gjalpë

1. Brumi do të jetë një brumë i butë i cili nuk ngjitet në duar, deri sa të fryhet dy katë e lëni në pritje.

2. Me këtë masë do të dalin 4 pide, pidet i shtrijmë dhe i ndajmë në 8 pjesë.

3. Pideve do tia vendosim nga një cope djathe dhe anash speca të prerë dhe do ti mbyllim.

4. Pideve tjera nga një copë kaçkavall dhe suxhuk të prerë dhe ata do ti mbyllim.

5. I lyejmë më të kuqët e vezës, susam dhe i vëmë në furrë për pjekjë në temperaturë 175 gradë celsius.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme