Problemi i Serbisë me Kosovës është si i Ukrainës me Krimenë

Presidenti i Serbisë, Tmislav Nikoliç, ka deklaruar se Serbianuk do ta njohë Kosovën edhe nëse do të anëtarësohet në BE.

Serbia do të bëhet anëtare e BE-së, por kushtin që të njohë Kosovën, nuk do ta përmbushë”, ka thënë Nikoliç duke e krahasuar më tej problemin me Kosovën si ai i Krimesë me Krimenë.

“Problemin që ka Serbia me Kosovë, e ka edhe Ukraina me Krimenë.

Sa i përket Kosovës, BE-ja pranon pavarësinë e saj, Rusia jo. Kur është fjala për Krimenë, Rusia e pranon atë, kurse BE-ja jo”, ka shtuar Nikoliç në një intervistë për “Al Jazzeran”.

Mirëpo kjo bie ndesh me përmbushjen e detyrimeve për një fqinjësi të mirë të Bashkimit Europian.

Ndërsa, lidhur me temën e Dialogut Prishtinë-Beograd, ai ka thënë se Serbiadëshiron paqe dhe siguri për serbët në Kosovë dhe se Brukseli dhe Prishtina e përdorin për të promovuar dhe forcuar pavarësinë e Kosovës. /albeu.com/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme