Punësime pa kriter e pa konkurse në televizionin publik

Tri raste të reja të punësimeve pa kritere rëndojnë hijen e dyshimeve mbi menaxhimin e parasë publike në Radiotelevizionin e Kosovës.

Siç ka marrë vesh gazeta, një ish-zyrtar i Auditorit që ka bërë auditim të RTK-së është punësuar aty, ndërsa bashkëshortja e një këshilltari të MPJ-së ka tre vjet që merr pagë pa punuar fare aty, shkruan sot Koha Ditore.

Rasti i tretë është i së bijës së kreut të Komisionit të Pavarur të Mediave, e cila ka nisur punën në RTK pa konkurs fare.

Gazeta ka kërkuar përgjigje rreth këtyre rasteve nga palët e përfshira, por shumica e tyre kanë refuzuar të flasin që nga java e kaluar.

Ndërkohë Kuvendi i Kosovës, si themelues i këtij televizioni publik, nuk e ka votuar rekomandimin për krijimin e një komisioni hetimor parlamentar, kjo pasi partitë në koalicion PDK dhe LDK kanë refuzuar një gjë të tillë

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme