Raketat e Rusisë ‘janë të vdekura’: Ja kush po e ndërton armën më të fuqishme ndonjëherë

Kur vjen fjala tek teknologjia e armëve, dhe shpikjet më të fuqishme ndonjëherë, emrat më të njohur janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe Rusia. Por, Europa po pretendon t’ua kalojë këtyre me një shpikje të re

Siç raporton National Interest, javën e kaluar në Paris Air Show u prezantua Future Air Combat System.

Ky i fundit është gjenerata e gjashtë e raketës Franco-Gjermane-Spanjolle, por më së shumti meritë e Francës. Future Air Combat System po konsiderohet edhe më i mirë se F-22 i SHBA’së dhe Su-57 i Rusisë.

FCAS është ndërtuar rreth koncepteve të së ardhmës: konfigurim vjedhurazi, raketa me rreze të gjata, si dhe lëizje pa pilot.

Ndryshe, Shtetet e Bashkuara janë duke punuar me koncept të njëjtë për një Luftar Wingma n dhe dronin XQ-58, por që akoma nuk është prezantuar.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme