Rama – Ivanovit: Shqiptarët janë të besës dhe autoktonë

Në rubrikën e tij, ku kujton figurat më të ndritura të historisë së Shqipërisë, kryeministri Rama vlerëson bandën muzikore të shqiptarëve të Shkupit duke “thumbuar” Presidentin e Maqedonisë, Ivanov.

Rama shkruan se identiteti i vërtetë i shqiptarëve etnikë është frut i luftës për emancipim kulturor, arsimor dhe gjuhësor.

AMARCORD

Në mars 1912, 105 vjet më parë, banda muzikore shqiptare në Shkup i linte trashëgim historisë dhe mendjeve të ndriçuara, nëpërmjet kësaj fotoje të Marubit, mesazhin gjithmonë të vlefshëm, se identiteti i vërtetë i shqiptarëve etnikë është frut i luftës për emancipim kulturor, arsimor dhe gjuhësor dhe jo i dyfekut të përçarjes apo mbisundimit mbi tjetrin.

Megjithëse në distancë të barabartë mes Perëndimit dhe Lindjes, kjo është një nga vetitë që na bën parësisht europianë, të besës, paqedashës, shtetformues dhe universalistë kudo ku jemi autoktonë.

“Maqedonia”, Rama: Identiteti i shqiptarëve është frut i luftës për emancipim kulturor, arsimor dhe gjuhësor

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme