Reagon Rakiq, ja çfarë thotë për emërimin e rrugës në gjuhën shqipe

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq ka reaguar me emërimin e një rrugë në Suhodoll, në gjuhën shqipe.

Për këtë ai madje ka biseduar edhe më organizatat ndërkombëtare, ambasadat e huaja në Kosovë si dhe ministritë përkatëse, transmeton Klan Kosova.

“Në bisedime ka pas dakordim se veprimet e tilla të njëanshme të komunës së Mitrovicës së Jugut nuk janë ligjore dhe nuk mbështeten nga ministritë përkatëse, por që as nuk kontribuojnë në bashkëjetesën normale mes serbëve dhe shqiptarëve në Suhodoll”, ka thënë Rakiq.

Ai u ka bërë thirrje ministrive përkatëse që të bëjnë presion te komuna jugore që të ndalojë veprimet e tilla.

Rakiq ka dënuar vënien e emërimit të tabelave të rrugëve në gjuhën shqipe, duke theksuar se kjo është e papranueshme dhe e kundërligjshme.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme