Receta: Ja si t’i hiqni gurët në veshka për vetëm 10 ditë

E premte, 21 Tetor 2016  –  Sakte.net

Çdokush që ka përjetuar ndonjëherë “lëvizjen” e gurëve në veshka dhe ka mbijetuar atë dhimbje, për të cilën thonë se është një nga dhimbjet më të forta që njeriu mund të ndjejë, atë ndjenjë nuk do t’ia dëshironte as armikut të përbetuar. Për fat të mirë, ka një drithë që ka ndikim të mirë mjekësorë dhe që në mënyrë efektive pastron veshkat nga mukusi, rëra dhe gurët e vegjël. Zakonisht meli është i arritshëm, i thjeshtë dhe një mjet vërtetë i mrekullueshëm për trajtimin e veshkave.

Shumë pretendojnë se meli i kishte ndihmuar ata të harrojnë problemet e tyre me veshkat. Në mjekësinë popullore përdorur si një ilaç natyral për trajtimin e urolitiazës (formimit të gurve në traktin urinar). Efektivisht pastron veshkat, eliminon rërën, largon gurët e vegjël nga veshkat dhe fshikëza, ndihmon me sëmundjet gjinekologjike dhe trajtimin e cisteve, shkruan zëri.

Përndryshe, meli është një nga drithërat më popullor që ka një vlerë të lartë ushqyese dhe performanca medicinale. Një recetë e mjekësisë popullore me të vërtetë e mrekullueshme është mjaftë efektive në pastrimin e veshkave, sekrecionet e mukusit, rërën dhe gurët e vegjël.

Recetë për heqjen e gurëve nga veshka:

Në mbrëmje, 1 filxhan (200 g) të mbushur me mel e e shpërlani me ujë të ngrohtë. Hidhni melin në një kavanoz më të madh (3 litër) dhe mbushni 2/3 e kavanozit me ujë të nxehtë të vluar. Mbylleni kapakun, tundeni mirë, e mbështillni në diçka të ngrohtë dhe lëreni të qëndrojë brenda natës.

Në mëngjes, tundeni përsëri. Ju do të vini re një lëng të bardhë të errët në kavanoz. Ky është pikërisht ilaçi juaj. Derdhni atë lëng nga kavanozi në një enë tjetër. Pini lëngun gjatë gjithë ditës pa kufizim, në çfarëdo sasie, në çdo kohë. Mos e hidhni melin. Gatuani me të qull të shëndetshëm që mund ta hani për mëngjes. (1 filxhan mel, 3 gota ujë, zihet për 15 minuta).

Në mbrëmje, përgatisni një porcion të ri për të nesërmen, me procedurë të njëjtë. Kjo duhet të pihet prej 10-15 ditë. Rezultati: Pas 10-15 ditësh guri do të shkrihet dhe do të dalë me urinë, kurse veshkat do të jenë të pastruar nga rëra, gurët dhe mukusi. Në këtë mënyrë eliminoni inflamacion, ripërtërihen indet e veshkave dhe organet e traktit urinar. Ky drithë është i përballueshëm për të gjithë. Nuk është i shtrenjtë, mund të gjendet në të gjitha dyqanet e ushqimeve të shëndetshme. Futja e melit në të të ushqyerit tuaj do të shtojë shëndetin e veshkave tuaja. Parandalimi është ajo që mendoni se është e nevojshme, sepse trupi juaj do të shmang sëmundjet e mundshëm dhe pastrohet në një mënyrë të natyrshme. Një përzierje me lëng limoni dhe vaj ulliri, e cila përdoret për pastrimin e mëlçisë gjithashtu inkurajon dekompozimin e gurëve në fshikëz dhe në veshka.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme