Reuters, Kosova nderon kujtimin e djalit të Biden: “I detyrohemi shumë”

 • Publikuar në nga Sakte.net
 • “Në një rrugë të bllokuar në Kosovë, janë ndryshuar të gjitha sinjalet e qarkullimit përpara vizitës së zv/presidentit Joe Biden dhe rruga 35-km në juglindje të vendit të vogël ballkanik është riemëruar me emrin e djalit të tij të ndjerë Beau Biden”. Me këto fjalë “Reuters” nis një shkrim kushtuar vizitës së nënpresidentit amerikan në Kosovë ditën e sotme.

  Theksojmë se djali i zyrtarit të lartë amerikan Beau Biden ka punuar në Kosovë pas luftës së viteve 1998-99, duke ndihmuar prokurorët lokalë dhe Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) por ai vdiq tragjikisht në vitin 2015 nga kanceri në moshën 46-vjeçare.

  Reuters përmend faktin se emërtim i rrugëve me emrat e zyrtarëve të SHBA-së po bëhet diçka e një tradite në Kosovë, e cila i konsideron Shtetet e Bashkuara si shpëtimtaret e saj që nga viti 1999 kur sulmet ajrore të NATO-s ndali vrasjet nga trupat serbe.

  “Po të mos kishte qenë për ndihmën e Amerikës, të gjithë shqiptarët do të ishin dëbuar, askush nuk do të mbetej këtu”, ka thënë 54-vjeçari Naser Sojeva, nga fshati Sojevë ku Biden dhe gruaja e tij Jill do të marrin pjesë në një ceremoni.

  “Nëse unë do ta shoh Biden të mërkurën, unë do them atij: ‘Ju faleminderit për atë që keni bërë për ne” “, tha Sojeva, i cili ka punuar për 12 vjet si një kontraktor civil në një bazë ushtarake amerikane dhe të jep me qira një dyqan në suveniresh lokale dhe flamuj amerikanë. “Ne i detyrohemi atij aq shumë.”

  Media prestigjioze përmend gjithashtu se në Prishtinë ka disa rrugë të tjera të emëruara më emrat e ish-Presidentëve të SHBA-së si Bill Clinton dhe George W. Bush.

   

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme