Rreziku që vjen nga ripërdorimi i shisheve plastike të ujit

Në këto temperatura të nxehta është e rëndësishme të hidratohesh dhe nuk është i rrallë zakoni i ripërdorimit të shisheve plastike për të mbajtur ujin.

Sipas studiuesve, përthyerjet e vogla që krijohen në shishet plastike, janë një terren ku mund të ushqehen dhe rriten një gamë e gjerë mikrobesh të rrezikshme, si norovirus.

Sa më shpesh e lajmë dhe e përdorim shishen aq më të larta janë shanset që ato të shumohen dhe ne të rrezikohemi.

Sipas studiuesve, uji në shishe të tilla ka aq shumë baktere sa njerëzit mund të sëmureshin më shumë se një helmim nga ushqimi, sepse mund të shkaktonin të vjella dhe diare.

Madje, edhe nëse pastrohen këto shishe nuk mjafton, pasi që mikrobet mund të krijohen sërish.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme