Sejdiu: Arrestimi i Haradinajt ka për qëllim destabilizimin e Kosovës

Ish-presidenti i vendit, Fatmir Sejdiu përmes një statusi në profilin e tij në Facebook ka reaguar në lidhje me arrestimin e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj.

Sejdiu ka theksuar se arrestimi i Haradinajt ka shqetësuar qytetarët e Kosovës dhe në përgjithësi gjithë shqiptarët.

Ai ka theksuar se këto ndalime po bëhen në bazë të kërkesave të fabrikuara të Serbisë, e cila ka tendencë të qëllimshme për destabilizimin e Kosovës dhe komprometimin e drejtësisë ndërkombëtare.

Ky është postimi i plotë:

Arrestimi i ish Kryeministrit të Kosovës dhe liderit të AAK-së Ramush Haradinajt ka shqetësuar qytetarët e Kosovës dhe përgjithësit gjithë shqiptarët. Aq mē tepër, ky shqetësim rritet kur veprimet e tilla si ky i fundit në Francë janë përseritur disa herë ndaj njerëzve të Kosovës. Këto ndalime po bëhen në bazë të kërkesave të fabrikuara të Serbisë e cila ka tendencë të qëllimshme për destabilizimin e Kosovës dhe kompromitimin e drejtësisë ndërkombëtare.

Ish Kryeministri i Kosovës, siç dihet dy herë u shpall i pafajshëm nga drejtësia ndërkombëtare dhe tani ndalohet, çuditërisht në bazë të kërkesave serbe, kohësisht më të hershme se proceset gjyqësore nëpër të cilat z. Hardinaj ka kaluar dhe është shpallur i pafajshëm.

Është kohë e fundit të mbizotërojë arsyeja te institucionet ndërkombëtare (Interpol dhe Europol) dhe të hedhin anash kërkesat e llojit të tillë që i adreson Serbia ndaj qytetarëve të Kosovës.

Në këtë drejtim edhe institucionet relevante te Francës duhet të veprojnë duke e liruar z. Haradinaj.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme