Serbët të bashkuar kundër ligjit për Trepçën

Sakte.net / E premte, 07 Tetor 2016  –  11:08

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Branimir Stojanoviq, ka thënë se deputetët serbë do të jenë sot në seancën e Kuvendit të Kosovës, dhe të gjithë do të votojnë kundër projektligjit për Trepçën, njofton Klan Kosova.

“Ajo që ne kemi marrë vësh është se një pjesë e opozitës janë pajtuar me këtë projektligj, kështu që është mjaft e sigurt se ata tani do të ketë një shumicë për ta votuar projektligjin”, ka thënë Stojanoviq në RTS.

Ai vuri në dukje se ligji është i papranueshëm për serbët dhe se ai nuk është një ligj ekonomik, por një akt politik për përdorim politik.

Por Stojanoviq thotë tha se “serbët e Kosovës nuk janë aq të forta sa për të parandaluar këtë vetë”.

Ai kërkon ndihmë nga Bashkësia ndërkombëtare.

“Ky ligj ka synimet për të hapur një fokus të ri dhe një pozicion të ri krize, duke ruajtur një atmosferë të vazhdueshme të jostabilitetit”.

Njëjtë ka thënë edhe kryetari i Listës Serbe, Slavko Shimiq.

Ai tha se nuk do ta votojnë një ligj “për marrjen e Trepçës”.

Ai pohoi se ligji për Trepçën është një vendim politik.

Por, Shimiq shtoi se “Askush nuk do të demonstrojë ligjin e forcës, por forcën e ligjit”.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme