Serwer: Vendimi i Listës serbe mund të inicojë vazhdimin e dialogut

Vendimi i Listës serbe për pjesëmarrje në zgjedhje për kryetarë të katër komunave në vendi të Kosovës më 19 maj mund të ndikojë në vazhdimin e dialogut të bllokuar të Beogradit e Prishtinës, ka deklaruar profesori i univesitetit të Uashingtonit “John Hopkins” Daniel Serwer”.

“Natyrisht, në qoftë se Prishtina tash përgjigjet me suspendimin e taksave, apo me diçka të ngjashme. Mund të jetë ky hap në këtë drejtim dhe unë shpresoj dukshëm për këtë. Do të shtoj se shpresoj se ideja për këmbimin e territoreve do të jetë në tërësi e përjashtuar deri në momentin kur të dyja palët do të kthehen pranë tavolinës së bisedimeve”, ka thënë Server për “Zërin e Amerikës”,

Serwer mendon se vendimi i serbëve të Kosovës, të tubuar rreth Listës serbe, që të dalin në zgjedhje lokale është marrë serbe nuk dëshirojnë ta mbajnë fajin për mossuksesin eventual të dialogut të Beogradit e Prishtinës.

Serwer, njohës i rrethanave në Ballkan, nebdib se përfaqësuesit e serbëve kanë parë se në këtë mënyrë një pjesë të përgjegjësisë për ngecjen e bisedimeve mund të bartet te shqiptarët në Prishtinë.

“Shpresoj se një veprim i tillë i serbëve nga veriu i Kosovës mund të shkaktojë heqjen e taksave, të cilat pushteti i Kosocës e ka vënë në prodhimet nga Serbia. Prej tyre nuk ka pasur kurrëfarë dobie, sepse mallin po kontrabandohet nëpërmjet vendkalimeve ilegale kufitare. Asnjë rezultat nuk kanë dhënë”, ka thënë Serwer.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme