Shëndetesi

Rakia e arrës shëron gjëndrën tiroide, përshpejton metabolizmin!

Likeri shërues që e pëlqejnë bash të gjithë. Arrat shërojnë sëmundje nga më të ndryshme, mirëpo ndihmojnë jashtëzakonisht në problemet e gjëndrës tiroide, fytit, rrugëve respiratore si edhe bronkitit, mirëpo edhe për forcim të imunitetit. Mjekësia popullore rekomandon rakinë e arrës për shërimin e anemisë, por edhe si ndihmë të parë te problemet me stomakun

Çfarë duhet të hani nesër në mëngjes për ta reduktuar ankthin dhe stresin

Më shumë se 40 milion amerikanë ose 18% e të gjithë popullsisë jetojnë me çrregullim te ankthit dhe për pasojë, kjo periudhë pandemie e ka rritur këtë numër. Sipas “American Psychological Association” një në pesë amerikanë kanë pohuar se shëndeti mental ka qenë shumë më keq këtë vit në krahasim me vitin e kaluar. Përderisa

Vjen lajmi i madh nga Ministria e Shëndetësisë: Pritet të ketë ulje të numrit të infektuarve me COVID-19

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti ka thënë për RTV Dukagjinin se po shpresojnë që masat e qeverisë më në fund do të japin efekt. “Nga nesër presim më pak viktima dhe më pak të prekur nga COVID-19. Deri në orët e pasdites sot kemi pasur një trend në rënie, shpresojmë që edhe në

10 pacientë në Spitalin e Pejës në gjendje shumë të rëndë: 6 mjekë të infektuar me koronavirus

Aktualisht në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 65 pacientë, derisa 10 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Sipas raportit të spitalit, 31 pacientë janë në oksigjenoterapi, ndërsa të tjerët janë në gjendje më stabile. 10 pacientë me COVID-19 janë shëruar në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë. Nga personali i spitalit 6 mjekë,

5 vjeçari nga Gjilani ka nevojë për trajtim jashtë vendit

5 vjeçari nga Gjilani, Dion Gashi, vuan nga sëmundja e leukemisë Akute Lymphoblastic dhe ka nevojë për trajtim jashtë vendit. Shuma e nevojshme për trajtim në Turqi është 140 mijë euro. Sipas familjarëve të tij, deri tani janë mbledhur 30 mijë euro; ndërsa nevojiten edhe 110 mijë të tjera Llogaria Bankare është në emrin e

303 pacientë me koronavirus në QKUK dhe spitalet rajonale, 38 në gjendje të rëndë

Ushtruesi i drejtorit të SHSKUK-së, Valbon Krasniqi, ka dhënë detaje për gjendjen e pacientëve me COVID-19. Krasniqi tha se nga 564 pacientë të spitalizuar, prej tyre 303 janë të konfirmuar me COVID-19. Sipas Krasniqit 38 pacientë janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. “Sot në këto momente sipas raportit ditor kemi 564 pacientë të spitalizuar,

Si ndikon të ushqyerit me pasta dhe bukë?

Nëse hani pasta dhe bukë ju bënë mirë për shëndetin, thotë një studim. Shpesh kemi dëgjuar që nëse ushqeheni shumë me brumë, ju bënë keq për shëndetin tuaj, transmeton lajmi.net. Një studim i ri ka zbuluar që nëse hani proteinë nga një pjatë bazike më ushqim si pasta dhe bukë, kishte më pak mundësi të

Katër të shtruar në Infektivë në gjendje të rëndë

Katër persona me COVID-19 raportohet se janë në gjendje të rëndë në Klinikën Infektive në QKUK. Aktualisht në Klinikën Infektive janë duke u trajtuar 111 pacientë, 62 prej tyre me oksigjenoterapi. Gjashtë pacientë janë në repartin intensivë, 4 prej të cilëve gjendjen shëndetësore e kanë shumë të rënduar.

Mbi 1200 raste aktive me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka bërë të ditur se gjatë së dielës janë regjistruar edhe 87 raste të reja me koronavirus. Ka shkuar në 2 mijë e 677 numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kosovë, kjo pasi që sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, vetëm gjatë së dielës

Të gjithë vetitë e limonit që ndihmojnë në frymëmarrje

Vaji i limonit është një vaj esencial që nxirret nga lëkura e limonit. Kjo e fundit përmban një sërë vajrash aromatikë dhe përbërësish të çmuar që  kanë një sërë vlerash shëndetësore. Ky vaj shërben si antioksidant i fuqishëm dhe ka një ndikim të madh në mendjen dhe shpirtin tonë. Shqipëria është një vend shumë i