Shëroni dhembjen e fytit me këtë recetë natyrale

Bajamet kanë funksion mbrojtës shumë të rëndësishëm në organizëm.

Dhimbja e grykëve është term i përdorur për të përshkruar inflamacionin e bajameve. Ai shkaktohet nga infeksionet bakteriale dhe virale dhe mund të trajtohet me ilace natyrore, në shtëpi, shkruan Shendeti +.

Simptomat e zakonshme të dhimbjeve të bajameve përfshijnë:

 Skuqje të bajameve
 Dhimbje fyti
 Ulcera në fyt
 Humbja e oreksit
 Dhimbje veshi
 Dhimbje koke
 Vështirësi në gëlltitje
 Gjendra në qafë
 Fryma e keqe
 Një shtresë e verdhë në fyt
 Ethe

Në mënyrë tipike, grykët trajtohen me antibiotikë, të cilët lehtësojnë dhimbjen. Por një mënyrë tjetër efikase janë dhe ilaçet natyrore të përgatitura në shtëpi!

Hudhra: është e njohur për vetitë antibakteriale dhe antivirale. Prandaj është një ilaç i lashtë bimor për të forcuar sistemin imunitar.

Mënyra më e mirë për të konsumuar hudhër është duke e ngrënë të papërpunuar dhe të freskët. Grijni një kokërr hudhër dhe e lini të qëndrojë për 10 deri në 15 minuta, pastaj, përziejeni hudhrën me kos, mjaltë, apo ndonjë produkt që minimizon shijen e saj.
Gargarë me ujë të kripur: uji i kripur mund të ndihmojë eliminimin e mukozës në fyt. Ai gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e dhimbjeve të grykëve.

Për të përgatitur ujë tuaj me kripë, shpërndani ½ e 1 luge çaji kripë në një gotë 2 gota me ujë të ngrohtë. Përdoreni këtë përzierje për të bërë gargarë disa herë në ditë.