Showbiz

Çfarë e vrau Napoleonin? Studimi i ri ka një përgjigje të çuditshme

Udhëheqësi ushtarak dhe perandori i Francës vdiq më 5 maj 1821, në ishullin e largët të Atlantikut, Shën Helena, ku ai ishte në arrati për gjashtë vjet. Përderisa autopsia e përmendi kancerin e stomakut si shkakun e vdekjes së tij, së fundmi janë shfaqur teori që thonë se Napoleoni u helmua, transmeton portali arbresh.info Studiuesi

A e keni ditë se ku ndodhen rezervat më të mëdha të arit në botë?

Në vendin e parë renditet SHBA Pandemia COVID-19 ka pasur një ndikim të konsiderueshëm në ekonominë e të gjithë botës. Nga kjo krizë është përfshirë edhe ari ku për shkak të ndërprerjes së prodhimit në miniera, ka pësuar rritje të çmimit. Por cilat janë 10 vendet me rezervat më të mëdha të arit në botë?

Test për personalitetin tuaj: Zgjidh një trëndafil dhe zbulo përparësitë e tua të vërteta në jetë

Këtu është një foto e gjashtë trëndafilave të ndryshëm. Ato kanë ngjyra dhe forma të caktuara. Zgjidhni një nga trëndafilat, duke u nisur nga intuita juaj dhe zbuloni se cila është përparësia që keni në jetë. Nëse keni zgjedhur: Nr.1 Ju jeni personi që thoni të vërtetën në sy. Jeni shumë i drejtpërdrejtë dhe besoni

Qëndrojuni sa më larg këtyre vjehrrave, ja 8 tiparet e tyre

Shpesh marrëdhënia mes nuses dhe vjehrrës nuk është e rrethuar nga ngjarjet pozitive apo dashuria, ndonjëherë kjo marrëdhënie është problematike dhe kjo gjë është e dukshme por jo të gjithë arrijnë ta kuptojnë. Si ta kuptojme nëse vjehrra është problematike? Ajo mendon dhe kërkon të ketë gjithmonë të drejtë. Ajo nuk e ka asnjëherë gabim,

Me Meghan Markle, rikthehen historitë e racave të përziera në klasat e larta britanike

Për shekuj me radhë, Familja Mbretërore, institucioni më i pasur, më ekskluziv i Britanisë, ka qenë sinonim i bardhësisë. E megjithatë, për një moment të shkurtër, ajo ishte: Lartësia e saj Mbretërore Dukesha e Sussex, një grua e zezë dyracore, në ballkonin në Pallatin Buckingham. Dasma e saj e përsosur për fotografi me Princin Harry

Qelibari në Rusi “mrekullia e tetë e botës”

I mbrojtur nga ligji Prus duke filluar nga shekulli XIII, rrëshira e fosilizuar ishte një substancë e kërkuar për krijimin e objekteve mbretërore dhe fetare në të gjithë Evropën Lindore. Dhoma e qelibarit është krijuar përmes një seri panelesh të punuara nga gjashtë tonë qelibar të montuara në muret me fletë ari e të zbukuruara

A e keni menduar ndonjëherë sa kushton larja e një aeroplani?

Edhe aeroplanët ngjashëm me veturat gjatë ulje zbritjeve dhe qëndrimit në tokë pluhurosen dhe duhet pastruar pas një kohe. Në varësi të madhësisë së aeroplanit dhe lëvizjeve të tij, një aeroplan i madh lahet një herë në 6 ose 8 javë. Kjo gjithsesi varet nga politikat e kompanisë dhe nuk është obligative. Larja e një

Bima magjike kundër fryrjes së barkut

Sherbela është një nga bimët më të mira medicinale. Duke qenë se vepron si një astringjent, stimulues dhe tonik, shkakton një ngrohtësi në stomak, lehtëson tretjen, shkakton dierezë, përshpejton qarkullimin, ka një efekt të rëndësishëm në tru. Gjithashtu është qetësues dhe zvogëlon acarimin e sistemit nervor. Për të përgatitur çajin merrni disa gjethe sherbele dhe

E lanë për të vdekur, producenti i Nashville, gjen dashurinë në krahët e këngëtares Jenny Tolman

Në shtator të vitit 2015, producenti i nominuar nga Grammy, Dave Brainard dhe një mik i tij u sulmuan brutalisht dhe u lanë për të vdekur në rrugët e Nashville. Ndërsa Brainard u shtrua në spital me një nofull të thyer, një gojë plot dhëmbë të copëtuar dhe fraktura në fytyrë,  telefoni i këngëtares aspirante të muzikës country Jenny Tolman filloi të

E rrallë, 25 vjeçarja lind nëntë fëmijë

Një grua 25 vjeçare nga Mali ka lindur nëntë foshnje, dy më shumë sesa kishin zbuluar mjekët gjatë ultrazërit. Halima Cisse ka lindur nëntë fëmijët me prerje cezariane dhe gëzon shëndet të plotë, njoftojnë nga ministria e Shëndetit në Mali, shkruan bbc transmeton portali arbresh.info Foshnjat pesë vajza dhe katër djem po ashtu gëzojnë shëndet të