Shpërthim në Turqi, një i vdekur e 20 të plagosur

E premte, 04 Nentor 2016 – Sakte.net   /

Të paktën një person ka humbur jetën dhe 20 janë plagosur pas një shpërthimi, i cili ka ndodhur sot në një nga lagjet kryesore të  Dijarbakir qytetit më te madh juglindor të vendit, në të cilin pjesa më e madhe që banojnë janë kryesisht kurdë.
Dhjetëra ambulanca dhe ekipe të ndihmës së shpejte u mblodhën menjëherë në vendngjarje. Më herët, policia turke për shkak të një hetimi për terrorizmin , kishte arrestuar 11 ligjvënës te grupimit pro-kurd të parlamentit, ndër të cilët edhe liderët e Partisë Demokratike Popullore, grupimi i dytë më i madh opozitar në vend, shkruan BBC.Ndër të plagosurit, përveç civilëve janë edhe disa oficerë policie, kjo pasi  bomba ishte vendosur në një makinë pranë stacionit të policisë në lagjen Baglar.

Ndërtesa më parë ishte përdorur si një shkollë për kadetët e policisë dhe ndodhej  rreth 200 metra larg  burgut me te madh te qytetit.

Partia e Punëtorëve të Armatosur të Kurdistanit  prej tre dekadash zhvillon kryengritje në Turqinë juglindore, çka bëhet objekt i konfliktit të vazhdueshëm me qeverinë e Ankarasë.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme