Shqiperi

Lamborghini që vlen 2 milionë euro ‘fshihej’ në një kasolle në fshat

Një burrë kishte futur në një shtëpi të vogël në fshat makinën e tij sportive, që nuk e kishte parë dritën e diellit prej shumë vitesh. Por, nuk bëhet fjalë për një sportive të rëndomtë, por për një Lamborghini Miura me ngjyrë Bruno Metallizzato, makina e vetme me këtë ngjyrë e disponueshme për tregun evropian.

BYTYÇI: As Isa Mustafa e as Vjosa Osmani nuk janë LDK

Qysh se u.d e Presidentit Vjosa Osmani është larguar “dhunshëm” nga subjekti më i vjetër politik, LDK, janë shtuar shumë zera nga analistët politik se kush e përfaqson sot LDK-në më shumë. Qëndrimet e Kryetares së Kuvendit z.Vjosa Osamanit në raport të ruajtjes së koalicionit me VETVENDOSJE-n kanë ngjallur shumë reagime dhe paknaqsi, por dhe

Mbyllet edicioni i 26-të i Festivalit folklorik mbarëkombëtar “Oda Dibrane”

Festivali folklorik mbarëkombëtar “Oda Dibrane” mbylli mbrëmë siparin e edicionit të 26-të, kthyer në një traditë shumë të rëndësishme për kulturën dhe trashëgiminë folklorike. Pavarësisht kushteve të vështira të pandemisë, ky festival në ndryshim nga vitet e tjera ka pasur grupe më të reduktuara dhe gjithë edicioni është zhvilluar vetëm në Peshkopi dhe jo si

“Bashkë pa kufi”, kjo është tryeza ku do mbahet takimi i qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë

Pas pak pritet të fillojë mbledhja e përbashkët e qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë. E për mbajtjen e kësaj mbledhjeje tashmë është përgatitur edhe vendi dhe tryeza, shkruan lajmi.net. Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Albulen Balaj-Halimi ka publikuar fotografi nga tryeza ku pritet të mbahet takimi. Tryeza është e dekoruar me motive shtetërore të Kosovës

Hoti jep sinjale pro mini-Shengenit ballkanik

Në një samit virtual të organizuar nga Këshilli Atlantik, liderët e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, përfshirë kryeministrin Avdullah Hoti, kanë shprehur nevojën për avancim bashkëpunimi, veçmas në fushën e lirisë së qarkullimit të njerëzve dhe të mallrave. Me këtë kryetari i Qeverisë ka dhënë sinjale se është pro bashkimit të tregut mes vendeve të

Hetonet TikTok për dyshime të shkeljeve të sigurisë dhe privacisë

Veprimtaria e aplikacioni kinez TikTok do të shqyrtohet nga një grup punues i Bashkimit Europian, njoftoi roja e bllokut për privaci të mërkurën, që po ashtu paralajmëroi forcat policore të BE’së kundër shfrytëzimit të softuerit nga kompania amerikane Clearview AI, transmeton Gazeta Metro. TikTok, pronë e kompanisë kineze ByteDance, i lejon shfrytëzuesit të krijojnë video

Çuan në Itali afro 4 ton drogë të prodhuesve në Shqipëri, 9 të arrestuar

Antimafia Italiane e Leçes në bashkëpunim me Guardia Di Finanza e Brindizit kanë ekzekutuar në orët e para të mëngjesit të sotëm operacionin e koduar ”San Silvestro 2018” i cili ka çuar në shkatërrimin e një grupi trafikantësh lëndësh narkotike italo-shqiptarë. 9 persona janë vënë nën urdhër arresti, 5 në burg e 4 në arrest

Shqiptari dënohet me 30 vite burg, vrau gruan në Itali

Gjykata e Apelit e Bolonjës konfirmoi dënimin me 30 vjet burgim për shqiptarin Xhevdet Mehmeti, 58 vjeç, i cili goditi me thikë gruan e tij, Elsa Terziu. Krimi i rëndë ndodhi në banesën e familjes në Viale Dante në Piacenza. Zëvendës Prokurori i Përgjithshëm Valter Giovannini në aktakuzën e tij, kërkoi konfirmimin e dënimit të

Arrestohet drejtori i një banke, i vodhi 30 mijë dollarë nga klienti

Nga Seksioni për Krimin Ekonomik dhe Financiar, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, si rezultat i një hetimi disamujor është bërë i mundur finalizimi i operacionit të koduar “Bankieri”, në kuadër të cilit u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit F. N., 35 vjeç, banues në Tiranë. Ky shtetas, duke shfrytëzuar pozicionin e

Fallcoja si themel i shoqërisë shqiptare

Avokati Gentian Alimadhi, për të cilin ndjej respekt dhe miqësi, në përfundim të një analize të vlefshme sociologjike të realitetit politik shqiptar, beson se për të dalë nga gjendja e turpshme politike e shoqërore, ku ndodhet Shqipëria, duhet të bëhen një seri gjërash, si emancipimi i shoqërisë me shembuj pozitivë, stimulimi i kulturës së punës, apo kultivimi