Talibanët paralajmërojnë ofensivë pranverore

Forcat talibane në Afganistan po planifikojnë të zgjerojnë kontrollin e tyre nëpër provinca, në të cilat tashmë kanë prezencë të shtuar të armatosur, gjatë ofensivëz pranverore, ka thënë një zëdhënës i këtij grupi për agjencinë e lajmeve DPA.

Zabihullah Mujahid, ka thënë se militantët do të zgjerojnë territorin e tyre gjatë ofensivave në provincat Helmand dhe Oruzgan në jug, Farah dhe Faryab në perëndim dhe në provinca lindore Sar-e Pul dhe Kunduz.

Zyrtarët e ushtrisë amerikane kanë thënë se qeveria në Kabul, që mbështetet nga Perëndimi, kontollon më pak se 60 për qind të vendit.

Mujahid tha se talibanët do të fokusohen që të marrin nën kontroll kryeqytetet e provincave.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme