Teknologji

Google po bën një ndryshim të madh

Siç është deklaruar, njerëzit që këkojnë në Google një temë të caktuar që i intereson ata tani do të mund të klikojnë në detaje, të tilla si mënyra se si rezultati i kërkimit përputhet me termat e caktuar që ata kanë shtypur në mënyrë që të vendosin nëse informacioni është i rëndësishëm. Tani e tutje,

Çfarë është Pegasus, “programi për spiunim” më i fuqishëm ndonjëherë dhe si funksionon ai?

Është emri i ndoshta “programit për spiunim” më të fuqishëm të zhvilluar ndonjëherë – sigurisht nga një kompani private. Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për programin i cili sapo të kalojë në telefonin tuaj, pa e vërejtur ju, mund ta shndërrojë atë në një pajisje mbikëqyrjeje 24-orëshe. Kështu, ai mund të kopjojë mesazhet

Përfituan mijra euro duke ndërhyrë në llogaritë e ‘Facebook’, në pranga i 11-ti i grupit

Ka shkuar në 11 numri i personave të arrestuar, në operacionin e koduar “Transferta”, që ka dërguar në goditjen e një grupi, që ndërhynte në llogaritë e “Facebook” të qytetarëve. Në pranga ka rënë 22-vjeçari E.K. “Në vijim të operacionit policor të koduar “Transferta”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e krimeve kompjuterike, finalizuar

WhatsApp për herë të parë do të përdoret edhe pa telefon

WhatsApp po teston një opsion të ri që do t’ju mundësojë përdoruesve për herë të pare, të dërgojnë mesazhe pa përdorur telefonin e tyre. Aktualisht, WhatsApp lejon dërgimin e mesazheve edhe përmes desktop, por duke u lidhur në internet me telefonin e përdoruesit, ndërkohë që opsioni i ri do të mundësojë shkëmbimin e mesazheve në

Një iPhone 14 më i lirë dhe më i madh po planifikohet nga Apple

Fotografitë e modeleve të iPhone 13 sapo kanë rrjedhur. Tani informacionet në lidhje me iPhone 14 janë shfaqur. Sipas analistit shpesh të saktë Ming-Chi Kuo seria iPhone 14 do të përbëhet nga 4 modele. Pra, do të ketë 2 modele të lira dhe 2 të shtrenjta. Çdo rresht ka një pajisje 6.1 dhe 6.7 inç.

VIDEO/ Makina fluturuese ngjitet drejt qiellit, bën udhëtimin e parë

Një prototip i një makine fluturuese ka realizuar fluturimin 35-minutësh. Mjeti u nis nga aeroporti i Nitra dhe zbriti në Bratislavë, Sllovaki. Avioni hibrid i makinave, AirCar, është i pajisur me një motor BMW dhe funksionon me karburant të rregullt me ​​pompë benzine. Krijuesi, Prof Stefan Klein, tha se mund të fluturonte rreth 1,000 km

Amazon dhe Google nën hetim për shkak të vlerësimeve të rreme

Amazon dhe Google janë nën hetim lidhur me shqetësimet që vlerësimet e rreme me pesë yje në faqet e tyre të internetit mund të jenë mashtrime nga pronarët e bizneseve të ndryshme. Autoriteti i Konkurrencës dhe Tregjeve gjithashtu shqetësohet se “bizneset që zbatojnë ligjin” që japin para mbi Amazon dhe Google mund të humbasin ndaj

Këmba e majtë, këmba e djathtë,…!: Njihuni me robotin me katër këmbë që pritet të kalojë edhe “kodrat” në Mars

Një robot i vogël katërkëmbësh me emrin ‘SpaceBok’ është vendosur të jetë makina e parë me motor që ecën nëpër sipërfaqen e Marsit. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për robotin me katër këmbë të SpaceBok, të cilat do ta lejojnë atë të ngjitet në terrene të ashpra dhe ndoshta të kërkojë shenja

Google do të hetohet nga BE-ja për shkelje të rregullave të konkurrencës

Kompania e kërkimit online Google do të përballet me një hetim më të gjerë nga Bashkimi Evropian, dy vjet pasi rregullatorët kryen hetime lokale, duke thënë se kompania theu rregullat e konkurrencës. Google po akuzohet se ka favorizuar teknologjitë e veta të reklamimit, duke ndërhyrë në hapësirën e kompanive të tjera rivale, njofton Bloomberg. Hetimi

Zyra Federale Gjermane nis hetime ndaj Apple

Zyra Federale Gjermane e Kartelit (Bundeskartellamt) ka filluar një hetim nëse Apple ka abuzuar me dominimin e saj në treg. Në një deklaratë nga Zyra Federale e Kartelit thuhet se pas ankesave në lidhje me kufizimin e ndjekjes së përdoruesve në sistemin operativ iOS 14.5 të Apple, filloi një hetim nëse kompania amerikane ka abuzuar