Teknologji

Italia gjobit Apple me 10 milionë euro

Komisioni Italian i Antimonopolit gjobiti dy kompani, Apple International dhe Apple Italia, me 10 milionë euro për reklama të pasakta për telefonat e tyre dhe mospërmbushje të detyrimeve, të cilat garantohen me blerjen e telefonit të tyre celular, shkruan agjencia Agi. Gjegjësisht, kompania Apple pretendon në mesazhet reklamuese se telefonat e tyre inteligjentë janë rezistent

Volskwagen ID.3 – makina elektrike më e shitur në Evropë

Sipas Jato Dynamics, 1,127,624 makina të reja janë shitur në Evropë muajin e kaluar, që është 7% më pak se në tetor 2019, shkruan Autoblog. 26.8 për qind e numrit të përgjithshëm të makinave të reja të shitura ishin me një formë të makinës së elektrizuar. Makinat e elektrizuara më të shitura në tetor ishin

E fshehur për 44 vjet: Kjo është vetura e cila u la për herë të parë(VIDEO)

Klasiku japonez është fshehur për 44 vjet. Datsun 280Z është një veturë e njohur japoneze dhe ekspertëve të Nju Jorkut u është dhënë detyra të përpiqen të rikthejnë atë që është lënë pas dore për dekada, transmeton Telegrafi. Historia e këtij Datsun është interesante. Kur u ble, ajo u drejtua nga Filadelfia për në Nju

Apple njofton se do të ketë event me datën 10 nëntor, në lidhje me një llaptop Mac të ri

Është përmendur dhe më herët nga Apple se do të lansohet një Mac i ri, pa dhënë detaje të mëtutjeshme, por javën tjetër do të shpjegojnë më shumë. Apple njoftoi të hënën një ngjarje për 10 nëntor ku pritet të shpallë Mac-të e rinj, shkruan “CNBC”. Ngjarja e fillimit do të fillojë në 10:00 dhe

Furgoni nga Mercedes – një ‘dhomë e blinduar’ që ofron një luks të jashtëzakonshëm

Nëse po kërkoni të udhëtoni në stil dhe të sigurt, atëherë Mercedes-Benz Sprinter i blinduar, i ndërtuar nga AddAromor është ai që ju nevojitet.   Kompania e pozicionon atë si një “dhomë të lëvizshme të sigurt” për drejtuesit e biznesit, të famshmit ose atletë që kanë shqetësime në lidhje me sigurinë e tyre. Përveç blindimit,

Vozitësi i Tesla-s incizon vetën duke u vetë-vozitur në autostradë

Tesla po udhëheq rrugën në gjithçka, nga diapazoni i automjeteve elektrike deri në drejtimin autonom.   Disa pronarë të Tesla-s po mendojnë se mund të harrojnë për detyrat e tyre si shoferë e të qëndrojnë pas timonit, shkruan CarBuzz, transmeton lajmi.net. Një shembull i përsosur i kësaj sjellje dembele dhe të papërgjegjshme është postuar në

Qyteti që i ndaloi telefonat celularë gjatë ecjes

Kur udhëtarët të dalin nga treni në Yamato City, një lagje periferike rreth 30 kilometra larg Tokios, sytë mund t’i drejtojnë kah shenjat e bardha të pëlhurës që valojnë në korridoret e stacionit. Këto shenja janë i vetmi indikacion i dukshëm i një politike që ka rrokur vëmendjen e botës; asaj për ndalimin e përdorimin

Samsung lanson produktet e reja

Samsung vjen me një numër të madh të produkteve në treg. Samsung zbuloi një mori pajisjesh të reja të mërkurën, duke përfshirë telefonat e rinj, kufjet e veshëve dhe orët e mençura, transmeton lajmi.net. Shumica e pajisjeve tashmë ishin zbuluar përpara Galaxy Unpacked 2020. Pavarësisht, gjiganti i teknologjisë së Koresë së Jugut tregoi Galaxy Note

TikTok ka 45 ditë afat për të shitur biznesin në SHBA ose do të mbyllet

Sipas New York Times, Presidenti Trump i ka dhënë afat Microsoft të blejë TikTok brenda 45 ditëve të ardhshme ose përndryshe do të mbyllet. Konkretisht TikTok duhet të shesë operacionet Amerikane deri më 15 Shtator ndërsa Trump mbetet i hapur për blerjen e tij nga Microsoft. “Nuk më intereson nëse është Microsoft apo dikush tjetër,

SHBA-ja mund ta ndalojë TikTok-un

Sekretari amerikan i Shtetit, Michael Pompeo ka deklaruar se SHBA-ja është duke e shqyrtuar mundësinë e ndalimit të disa aplikacioneve, përfshirë TikTok-un. I pyetur nëse do t’ua rekomandonte përdoruesve shkarkimin e këtij aplikacioni, Pompeo është përgjigjur: “Vetëm nëse doni që të dhënat e juaja të përfundojnë tek Partia Komuniste Kineze”, raporton AP, transmeton Koha. Në